Vloženo: 28.02.2012 12:24

• Začátek: 09.03.2012 9:00
  • Konec: 09.03.2012 16:00
  • Místo: Praha 3, Siwiecova 2, 601 82
  • Ústav pro studium totalitních režimů

Seminář se z perspektivy školního dějepisu zaměřuje na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. V průběhu semináře se učitelé seznámí nejen se současným stavem společenskovědní reflexe fenoménu paměti a kolektivního vzpomínání (zejména v zahraniční odborné a didaktické literatuře), ale též s možnostmi praktické aplikace tohoto poznání do oblasti dějepisného vzdělávání. Učitelům seminář nabídne sevřená metodická cvičení (případové studie), zaměřená na zhodnocení rozporů mezi historií a pamětí („jak se to skutečně stalo“ versus „jak na to vzpomínáme“) v rámci dějepisného vzdělávání. V souvislosti s aktuálním rozvojem postupů „oral history“ ve školní praxi, se seminář pokusí o vymezení základních metodických principů didakticky efektivní práce se svědectvím pamětníků. Jako hosté vystoupí Ondřej Matějka z o. s. Antikomplex, který představí vzdělávací projekty sdružení založené na didaktickém využití paměti, a profesorka Milena Bartlová z MU v Brně, která se zaměří na způsob inscenování minulosti v Památníku na Vítkově. Seminář je zdarma, je akreditován MŠMT.

• Jak a nač dnes vzpomínáme? Základní vymezení pojmů (individuální, sociální, kulturní paměť) a možnosti jejich didaktické aplikace - Kamil Činátl, ÚSTR, FF UK Praha
  • Dějepis v konfrontaci s rodinnou pamětí – Jaroslav Najbert, ÚSTR, Hana Havlůjová PeF UK Praha
  • Film jako médium kolektivního vzpomínání na normalizaci - Jaroslav Pinkas, ÚSTR
  • Duchcovský viadukt - případová studie o proměnách oficiálního místa paměti - Čeněk Pýcha, FF UK Praha