Vloženo: 13.10.2011 12:39
Autor: Miroslav Marek

Organizace

Odbor školství JMK

Popis akce

  • Typ akce: konference
  • Začátek: 30.11.2011
  • Konec: 30.11.2011
  • Místo: Brno, Arna Nováka 1, 601 82
  • zasedací místnosti děkanátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

Konference Multikulturní a integrovaná edukace: Potřeby a podpora, setkávání a míjení

 

Centrum pro religionistiku a multikulturní edukaci Vás zve na další konferenci zaměřenou na problémy multikulturního a integrovaného vzdělávání na základních a středních školách. Tato konference se zaměří na otázky setkávání a (mnohem častějšího) míjení potřeb pedagogických pracovníků škol a nabídek ze strany státu, neziskových organizací a dalších poskytovatelů asistence učitelkám a učitelům.

 

Cíle konference

Cílem konference je vytvořit prostor pro setkání a diskusi obou stran, tedy poskytovatelů vzdělávacích a asistenčních služeb pro učitele na jedné straně a ředitelů, učitelů a dalších odborných zaměstnanců základních a středních škol na straně druhé. Ideálním výsledkem tohoto setkání má být stav, kdy poskytovatelé dostanou zpětnou vazbu k tomu, jak využitelné jejich služby jsou a co by na nich mohli změnit, aby lépe odpovídaly potřebám klientů (škol). Klienti této podpory (zástupci škol) by měli získat nové informace o tom, jaké formy podpory jsou pro ně dostupné a jakým způsobem je mohou využít. A ti, kdo utváří právní, politické a ekonomické prostředí pro toto vzájemné setkávání by se měli dozvědět, co je z hlediska poskytovatelů a klientů třeba dělat, aby materiální a další podpora v oblasti multikulturní a inkluzivní edukace a možnosti jejího uplatnění v praxi nesly lepší výsledky a překonávaly méně překážek.

Proto na konferenci přivítáme příspěvky ke dvěma základním tématům a ve třech formátech:

Témata konference (hlavní tematické panely)

 

  1. Nabídky služeb učitelům v oblasti multikulturní a integrované výchovy: programy vlády a samospráv, neziskových organizací a vzdělávacích institucí.
  2. Praktické problémy realizace vzdělávacích cílů v oblasti multikulturní a integrované výchovy a vzdělávání.

Formáty příspěvků:

 

  1. Krátké (cca 5-10 minut) popisné přehledy konkrétních nabídek služeb (včetně takových, které jsou plánovány do budoucna) nebo konkrétních problémů s jejich využitelností.
  2. Delší (cca 15-20 minut) analytické příspěvky diskutující různé problémy s poskytováním a příjmem podpory, typicky disfunkce zabudované do systému správy a způsobů poskytování a příjmu podpory, chybné předpoklady, na nichž je tento systém založen apod.
  3. Příspěvky do panelové diskuse. Uvítáme zejména panelisty s každodenními praktickými zkušenostmi s přípravou a poskytováním nabídky podpory nebo s jejím příjmem. Od panelistů se neočekávají předem připravené příspěvky na konkrétní témata, ale kritické příspěvky do diskuse, jejichž prostřednictvím bychom chtěli zintenzivnit vzájemnou výměnu zkušeností. Očekáváme samozřejmě i dotazy a připomínky z pléna či z řad přednášejících, ale vedle nich bychom díky panelovým diskusím chtěli zintenzivnit zpětnou vazbu, která by ve svých důsledcích mohla vést ke zkvalitnění služeb a schopnosti je efektivně využívat i ke zlepšení celého systému podpory a požadavků na úrovni státu, samospráv a dotačních programů. Přivítáme i zkušené poskytovatele, uživatele služeb a úředníky, kteří by se zúčastnili těchto panelových diskusí.

Termín a místo konání

 

Konference se uskuteční v zasedací místnosti děkanátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity 30. listopadu 2011. Adresa: Filozofická fakulta MU, Arna Nováka 1, Brno (budova C, 2. patro).

Jak se na konferenci přihlásit?

 

Pro přednášející, diskutující v panelové diskusi i pro ty, kdo se chtějí konference zúčastnit bez vlastního příspěvku, máme jeden společný přihlašovací formulář. O jeho vyplnění vás prosíme nejpozději do 10. listopadu 2011.

V případě jakýchkoli dotazů se můžete obrátit na email michaela.ondr@mail.muni.cz.

Další informace o dění v CERME

 

Podrobnější informace o konferencích CERME, vzdělávacích kurzech pro učitele/ky ZŠ a SŠ  či články a studijní materiály k palčivým otázkám mulitkulturního vzdělávání naleznete na na webu www.cerme.cz .

Upozornit bychom chtěli zejména na chystaný e-learningový kurz Identity v konfrontaci: Multikulturní výchova pro učitele/učitelky SŠ a ZŠ (naleznete jej pod názvem „Identity v konfrontaci v regionech“), určený mimo jiné lidem, kteří z časových či jiných důvodů nemohou dojíždět na pravidelná setkávání. Na tento kurz je možné se přihlašovat do 16.10.2011. Podrobnější informace  naleznete zde: http://www.cerme.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=97&Itemid=72.

Aktuálně byl registrovaným návštěvníkům webu CERME v sekci O projektu - Studijní materiály zpřístupněn pdf soubor právě vycházející učebnice multikulturní výchovy pro učitele/ky ZŠ a SŠ. Frekventanti/ky kurzu jej, společně s přibližně 8 GB dat na výukovém DVD, dostanou během nejbližších setkání.