Vloženo: 06.11.2020 14:23

• Začátek: 09.11.2020 9:00
  • Konec: 14.11.2020 17:00
  • Místo: Brno, online, 601 82

Největší festival kosmických aktivit v ČR. Letos poprvé v online podobě. Festival plný kosmických akcí pro nadšené amatéry i odborníky, studenty i učitele. Pro ty, kteří si pamatují přistání Apolla 11, i pro ty, kteří nezažili papírové mapy. Pro všechny fanoušky vesmíru je tu Czech Space Week 2020.

Czech Space Week myslí na děti

Zaujmout kosmickými aktivitami chtějí organizátoři letošního Czech Space Weeku i děti, pro které mají nachystaný speciální program. Ten má za cíl děti zábavnou a interaktivní formou seznámit s tajemstvím a záhadami vesmíru. Dozví se informace o naší sluneční soustavě a poznají i zákonitosti programování mikropočítačů na Mezinárodní vesmírné stanici. Učit se budou o exoplanetách a kometách.

podrobnosti: www.czechspaceweek.com

Osudová přitažlivost: Pochopení gravitace v 90 minutách

Termín konání: 9. 11. 2020, 9:00 - 10:30
Program je vhodný pro děti z 2. stupně ZŠ a studenty středních škol
Přednášející: Jan Veselý a Jan Spratek, Planetum

Co je ta síla, která nás táhne k zemi? Jak se projevuje ve vesmíru a proč je dobré ji správně chápat? Společně proletíme historickou cestou chápání gravitace přes Keplerovy zákony pohybů planet a prozkoumáme Newtonovu gravitaci pomocí názorných počítačových simulací. Zároveň spolu a Einsteinem zakřivíme prostoročas a ukážeme si úplně jiný, o to však úžasnější pohled na gravitaci a její projevy nejenom ve Sluneční soustavě.

Přestupní stanice Měsíc

Termín konání: 10. 11. 2020, 9:00 - 9:45
Přednášející: Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno

O Měsíci se často mluví jako o místě, kam se v blízké budoucnosti budeme muset vrátit, abychom mohli pokračovat v cestách dál do Sluneční soustavy. Co všechno o Měsíci víme a co nám ještě tají? Může nám tento pustý svět vůbec něco nabídnout?

Planety v hrsti: Rozměry Sluneční soustavy

Termín konání: 11. 11. 2020, 9:00 - 9:25
Přednášející: Jan Veselý, Planetum

Jak jdou planety za sebou ví každý školák, ale jak jsou vlastně veliké? A jaké je dělí vzdálenosti? Povíme si něco o planetách a společně si vystříháme a vymalujeme model Sluneční soustavy.

Astronauti, družice a rakety: Cesty na oběžnou dráhu

Termín konání: 11. 11. 2020, 9:30 - 9:55
Přednášející: Jan Spratek, Planetum

Na oběžné dráze planety Země se pohybují tisíce funkčních družic, které jsou vynášeny desítkami nosných raket ročně. Největší takovou umělou družicí je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, která je již 20 let nepřetržitě lidmi osídleným objektem v kosmickém prostoru.

Velikost vesmíru: Jak daleko je opravdu daleko

Termín konání: 11. 11. 2020, 10:00 - 10:25
Program je vhodný pro děti z 1. a 2. stupně ZŠ

Uběhnout maraton, přejet v autě Českou republiku bez přestávky nebo letět na dovolenou 10 000 kilometrů se může zdát jako velká vzdálenost. V porovnání s rozměry celého vesmíru, je to ovšem méně než za rohem. Jak daleko vlastně dokážeme dohlédnout a co tam na nás v temných dálkách vesmíru vůbec čeká?

Exoplanety a mimozemský život

Termín konání: 11. 11. 2020, 10:30 - 10:55
Program je vhodný pro děti z 1. a 2. stupně ZŠ
Přednášející: Jan Veselý z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, Planetum.

Dnes už víme, že planet je ve vesmíru více než hvězd a mnohé se podobají Zemi. Žijí alespoň na jedné z nich také bytosti podobné nám? Třeba se právě někomu z vás podaří takovou planetu objevit… a my vám ukážeme, jak na to.

Kosmix maraton na ČT Edu

Termín konání: 12. 11. 2020

Robůtek Kit pracuje na startovací rampě kosmodromu až do dne, kdy najde knížku o vesmíru a zatouží po velkém dobrodružství. Zažijte s robůtkem Kitem celé vzdělávací odpoledne.

www.ctedu.cz

Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu!

Termín konání: 13. 11. 2020, 9:00 - 9:30
Přednášející: Pavel Suchan, Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Ve dne na nás svítí slunce a máme světlo. Po západu slunce se setmí a až do rána je tma. Opravdu? Platí tohle i ve městech? A kdy jste naposledy zažili tu úplně nejčernější tmu? Co se stane, když si v noci svítíme moc a na oblohu? Kolik hvězd vidíme, či vlastně nevidíme? A kdo za to může, že si svítíme moc?

Vesmírní průzkumníci na Czech Space Weeku

Termín konání: 14. 11. 2020, 13:00 - 17:00
Kurzem děti provede Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, Planetum.

S dětmi prozkoumáme ty nejúžasnější jevy, síly, zákony a fakta o vesmíru, který nás obklopuje. Seznámíme se s životy astronautů, prozkoumáme všelijaké satelity obíhající planetu Zemi a spoustu dalšího, co jen bude účastníky zajímat.

Online kurzy Vesmírných průzkumníků jsou po půl roce zpět, a to ve velkém stylu. Děti v doporučeném věku 9 – 14 let v sobotu 14. 11. zažijí celé 4 hodiny vesmírného bádání a kosmických inspirací během Českého kosmického týdne, Czech Space Weeku.

Vydejte se na cestu, kterou musí projít každý správný vesmírný průzkumník a připravte se na kariéru, která vás může dostat na Měsíc nebo ještě dál.

Lekce je zdarma, ale REGISTRACE je nutná!

Kurz vznikl ve spolupráci s Centrem pro talentovanou mládež, z.s.

Copyright © 2020 CzechInvest, Všechna práva vyhrazena.

Naše e-mailová adresa:
space@czechinvest.org

Chcete změnit nastavení zasílání newsletteru?
Můžete změnit vaše preference nebo se odhlásit z odběru.