Vloženo: 11.04.2017 15:06

• Konec: 20.04.2017
  • Místo: Brno, Tučkova 922/34, 602 00
  • Divadlo Polárka

Divadlo Polárka zve Vás a Vaše studenty na připravované představení Naše třída (Tadeusz Słobodzianek). Jedná se o inscenaci pro středoškolské publikum a dospělé, což je (ač méně známá) jedna ze stálých dramaturgických linií Divadla Polárka.

Naše třída je současná polská divadelní hra, která mapuje dějiny 20. století ve východním bloku na půdorysu spolužáků z jedné třídy venkovské malotřídky, kteří společně prožívají dějinné zvraty od 30. let až do začátku nového tisíciletí. Jedná se o jedinečnou dějinnou reflexi, hra se po svém uvedení stala nejhranějším polským textem. Anotace hry je dostupná např. zde: http://www.aura-pont.cz/nasza-klasa-p3327.html

Domníváme se, že inscenace může být pro středoškolské studenty nesmírně cenná (jak z hlediska výuky, tak jako umělecký zážitek). Výuka o moderních dějinách je vždy náročná, Słobodziankův text přitom nabízí komplexní pohled na 20. století s nástupem nacismu, komunismu i boje za demokratickou společnost. Při tom všem ale není tezovitý a události jsou v něm prezentovány velmi osobně, přes konkrétní příběhy a osudy zločinců i jejich obětí - což jsou, jak hra ukazuje, mnohdy těžce rozlišitelné kategorie.

Inscenace nabízí velký potenciál k další práci ve výuce (hra se zakládá na skutečných událostech), studenti skrze ni mohou lépe nahlédnout ty nejtěžší historické okamžiky 20. století i jejich pozdější reflexi, výklad i dezinterpretace.

Zároveň je možné (a vřele to doporučuji) absolvovat před představením workshop, který u této inscenace organizujeme přímo v dané škole a který má studenty na představení připravit znalostně i psychicky.

Volná místa na dopolední reprízy jsou 16., 19. a 20.6. Veškeré potřebné informace naleznete na stránkách Divadla Polárka - www.divadlopolarka.cz