Vloženo: 28.03.2014 09:38

• Konec: 30.09.2014
  • Místo: Brno, Kobližná 1,
  • Palác šlechtičen

Výukový interaktivní program Moravskéhp zemského muzea k výstavě Svět tajemných Baltů. Cesty bohů - od svatého Vojtěcha po Jagellonce

Určeno pro: vyšší ročníky 1. stupně ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ

Vzdělávací program: Člověk a společnost, Umění a kultura (obsah programu bude  sloužit jako vhodný doplněk učiva dějepisu příslušných ročníků)

Datum: od 21. ledna 2014 do září 2014

Místo: Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno, vždy v úterý až pátek

Začátky programů: v  9.00, 11.00 a 13.00 hodin

Celková délka programu: 60 – 90 minut

Cena: 35 Kč za žáka

Objednávky programu: nutno předem objednat na tel: 533 435 274 nebo 371 (Dětské muzeum), e-mail: detskemuzeum@mzm.cz

Obsah programu: Studenti nahlédnou do života lidí Pobaltských zemí (Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko), seznámí se s historií a jejich vztahy k českým zemím od 5. do 16. století. Kulturní specifika a vývoj regionu bude představen v kontextu středověkých a raně novověkých dějin, ale také z pohledu archeologie už od nejstarších stop po osídlení. V programu budou zmíněny i významné osobnosti a historické události českých dějin (např. misijní cesta sv. Vojtěcha, výpravy Přemysla Otakara II., Řád německých rytířů a české země, Jan Lucemburský a tažení proti Litvě, Jagellonci na českém trůně a mnoho dalších).

Cíl programu: Studenti aktivně pracují s písemnými a obrazovými materiály (badatelské listy), k dispozici mají rovněž repliky klíčových sbírkových předmětů, zkusí si práci archeologa metodou objektového učení – zkoumání a určování sbírkových předmětů, přiřazování a orientace na časové ose, v neposlední řadě si vyzkouší ražbu středověkých mincí nebo se na okamžik promění v křižáckého rytíře.

Výstupy programu: Po skončení programu se student dokáže za pomocí písemných a obrazových pramenů, sbírkových předmětů a didaktických pomůcek (v samostatných nebo skupinových aktivitách) i prostřednictvím smyslového prožitku orientovat v historii představovaného regionu. V otázce česko-baltských vztahů dokáže informace zasadit do širšího dějinného kontextu.

Fotografie z výukového programu