Vloženo: 27.06.2012 21:59

• Místo: , ,
  • UNIVERZITNÍ KAMPUS MU

EXKURZE V NÁRODNÍM CENTRU PRO VÝZKUM BIOMOLEKUL V BRNĚ

V letošním školním roce navštívili studenti chemického semináře a volitelné chemie z Gymnázia Břeclav ojedinělé výzkumné pracoviště, Národní centrum pro výzkum biomolekul (zkratkou NCBR, z anglického ekvivalentu National Centre for Biomolecular Research), které je často označováno jako „centrum třetího tisíciletí“. Zaměřuje se především na metody studia biologicky zajímavých molekul na úrovni struktury s atomovým rozlišením: NMR spektroskopie (spektroskopie nukleární magnetické rezonance) a proteinové krystalografie, která vyžaduje přípravu krystalu dané bílkoviny.

Studenti měli možnost shlédnout krystalizačního robota, který je jediným zařízením tohoto typu v ČR. Dokáže za krátkou dobu vyzkoušet tisíce různých kombinací podmínek a najít ty, které jsou pro vytvoření krystalu dané bílkoviny nejvhodnější. Hotový krystal se poté osvítí intenzivním zářením a na základě difrakce tohoto záření po průchodu krystalem se vypočítá struktura bílkoviny.

Zde vyvíjené metodiky jsou na špičkové úrovni, čímž je NCBR významné nejen v rámci České republiky, ale i v rámci celého světa.Studenti se dále dozvěděli, že NCBR řeší velice zajímavé projekty na mezinárodní úrovni a má větší kapacitu pro zvídavé studenty, než kolik jich zde skutečně studuje. Důvody pro to mohou být různé. Samotný, zde studovaný, obor je sice nový a nesmírně zajímavý, ale také docela obtížný. Ideální kandidát je takový, který má dobré základy ve fyzice i v chemii.

Následovala návštěva analytických laboratoří v Ústavu chemie MU, které jsou vybaveny nejmodernější přístrojovou technikou a jsou nevyhnutnou součástí chemického výzkumu. Studenti mohli tyto přístroje shlédnout  a seznámit se s jejich obsluhou i s možnostmi aplikace.

Neméně zajímavá byla i exkurze superpočítače. Tým zdejších vědců zatím jako jediný vyvinul software pro inženýrství bílkovin.

Exkurze byla ukončena přehledem studijných oborů chemie na MU a byly zodpovězeny otázky studentů, které se týkaly přijímacího řízení a podmínek přijetí na MU.

Věříme, že i tento krátký pobyt na špičkovém vědeckém pracovišti může studenty inspirovat, povzbudit a pomáhat při profesní orientaci.