Vloženo: 07.01.2012 Autor: Martina Brtnická / Bezpečně v kyberprostoru

Vážení pedagogové,

předkládáme vám dotazník, který byl vytvořen v rámci projektu BEZPEČNĚ V KYBERPROSTORU pro potřeby pedagogů Jihomoravského kraje.

Tento dotazník vznikl, protože se domníváme, že kyberšikana je jev, který je ve škole obtížně zachytitelný a anonymní dotazování se na její aspekty je šance, jak se o ní dozvědět. Dotazník může sloužit pro mapování jevu, ale i jako nástroj, o který se můžete opřít při vyšetřování kyberšikany.

Nejedná se o verzi neměnnou, necháváme jí otevřenou v tom smyslu, že pokud budete chtít upravit či pozměnit znění otázek, použít pouze některé otázky, je to možné, a doporučujeme to. Rovněž přizpůsobení věkové skupině necháme na vás. Doporučujeme toto znění pro žáky druhého stupně základních škol a žáky středních škol a odborných učilišť.

Stručně k dotazníku dodáváme, že se jedná o dotazník, který může proškolená osoba, tj. osoba, která prošla školením pořádaným v rámci projektu Bezpečně v kyberprostoru, používat v rámci depistáže negativních jevů vztahujících se ke kyberprostoru včetně kyberšikany. Pokud se ve škole objeví kyberšikana, pak musíme počítat s možností výskytu klasické šikany. Z toho důvodu je dotazník složen z obecných otázek vztahujících se ke klasické šikaně i z otázek specifických, zaměřených na kybešikanu. Poslední otázka pak mapuje postoje žáků ke kyberšikaně, zde je nutné,
aby žáci s tímto jevem byli seznámení předem.

Na závěr naše přání, aby předložený dotazník sloužil vašemu záměru a byl vám pomocníkem.

Případné návrhy a připomínky můžete
zasílat na adresu
jurkova@pppbrno.cz

Za tým projektu Bezpečně v kyberprostoru