Vloženo: 29.09.2015 Autor: Martina Brtnická / Bezpečně v kyberprostoru

Součástí projektu Kraje pro bezpečný internet je on-line soutěžní kvíz týkající se bezpečnosti na internetu. Po jeho vyplnění jsou všichni automaticky zařazeni do losování, a to nejen každý měsíc o mobilní telefony, ale na závěr projektu (do 15. listopadu) také o herní konzole nebo tablety.

Kraje pro bezpečný internet

Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se.

S novými technologiemi se musíme naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Musíme se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji. Musíme se učit, co dělat v případě, že se staneme obětí kyberšikany či sextingu. Musíme se učit zodpovědnému chování v kybersvětě a musíme tomu učit i naše děti.

Na těchto principech stojí projekt Kraje pro bezpečný internet podporovaný Asociací krajů České republiky. Projekt byl schválen usnesením Rady Asociace krajů České republiky na 6. zasedání Rady dne 12. - 13. září 2013 v Ústí nad Labem, tisk č. 44.

V roce 2015 chce projekt Kraje pro bezpečný internet oslovit co nejširší a věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím aktualizovaných e-learningových lekcí, vědomostního soutěžního kvízu a kreativní soutěže pro žáky základních a středních škol v zapojených krajích.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR spojené s úsilím zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci.

V rámci projektu vznikl on-line kvíz a on-line kurzy pro děti a mládež, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. On-line kvíz a obsah kurzů vytvořilo Národní centrum bezpečnějšího internetu. Obsah kurzů vytvářela také Vyšší policejní škola Ministerstva vnitra v Praze.

Realizaci e-learningového modulu zajistila společnost PC Help.  Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Na realizaci projektu se také podílí společnost Microsoft. Organizačně a finančně se na projektu podílí devět zapojených krajů (Hlavní město Praha, Jihomoravský, Královéhradecký, Středočeský, Plzeňský, Vysočina, Zlínský, Ústecký a Karlovarský).