Vloženo: 25.02.2015 Autor: Silvie Bečvářová / dotyky

Již jsme vás informovali, že projekt "Pojďme se dotknout ICT" není zaměřen na podporu žáků, naopak cílí na jejich učitele. Záměrem projektu je dosáhnout toho, aby pedagogičtí pracovníci nepřistupovali k moderním technologiím jako k nové neznámé.

V posledních letech spousta škol nakoupila množství nové techniky, interaktivních pomůcek, počítačů a elektronického vybavení. Ne všichni pedagogové přitom mají dostatečné znalosti a zkušenosti k tomu, aby tyto moderní přístroje efektivně využívali ve výuce.

Projekt „Pojďme se dotknout ICT" se proto zaměřuje na opravdové využívání těchto „nových pomůcek" ve výuce. Snahou projektu je mimo jiné efektivní posun pedagogů ve využívání dotykových zařízení, která nás postupně začínají stále více obklopovat a prostupovat mezi běžně užívané nástroje.

Harmonogram projektu

Od začátku projektu do současné chvíle, tzn. od října 2014 do února 2015 proběhlo nebo začalo probíhat aktivně všech 7 klíčových aktivit, které jsou náplní projektu.

• V rámci klíčové aktivity A1 bylo realizováno Vzdělávání ředitelů, které bylo zaměřeno mimo jiné na problematiku zadávání veřejných zakázek spojených s nákupem dotykových zařízení. V rámci této klíčové aktivity je také jednotlivým školám poskytována aktivní podpora při vedení úskalími konkrétního výběrového řízení.
  • V rámci klíčové aktivity A2 je partnerským školám poskytována metodická, pedagogická, didaktická a technická podpora mentorského týmu, kdy jednotliví mentoři jsou podle potřeby k dispozici každé z partnerských škol. Činnost mentorů na školách je pak aktivně podpořena také e-learningovou formou. Každý z mentorů monitoruje stávající situaci na škole a navrhuje maximální využití stávajícího technického vybavení školy, ale také pomáhá vytvářet efektivní plán pořizování a možnosti vhodného využívání dotykových zařízení ve výuce do budoucna.
  • Na základě evaluace, která proběhla na všech partnerských školách ve spolupráci s mentory, byla provedena analýza počátečního stavu a bylo mimo jiné i doporučeno vhodné školení v rámci klíčové aktivity Využití stávajících ICT. Tato školení proběhla na všech 42 partnerských školách v průběhu měsíce listopadu 2014 až ledna 2015 a bylo proškoleno přibližně 700 pedagogů.
  • Od listopadu 2014 jsou na jednotlivých školách zapojených do projektu pořizována mobilní zařízení (tablety/notebooky s dotykovou obrazovkou) a v rámci klíčové aktivity Využití mobilních zařízení ve výuce pak od ledna 2015 začala probíhat jednotlivá školení. V současné chvíli je proškolena přibližně polovina škol (asi 300 pedagogů) a další školení jsou naplánována na nejbližší měsíce.
  • Od března 2015 začínají také probíhat formou konferencí školení v rámci Oborových didaktik, které jsou zaměřeny na využití ICT v konkrétních předmětech. Témata byla navržena na základě vstupní analýzy na jednotlivých školách.
  • Od začátku projektu probíhá intenzivní formou komplexní vzdělávání pedagogických pracovníků v rámci klíčové aktivity Metodik ICT, kdy jsou pedagogům nabízena zajímavá témata z oblasti ICT, tak aby se připravili na samostatnou činnost v oblasti možnosti využití a integrace moderních ICT ve výuce.

Projekt "Pojďme se dotknout ICT", reg. číslo: CZ.1.07/1.3.00/51.0016, je spolufinancován Evropských sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.