Vloženo: 31.08.2011 Autor: Jakub Štursa / Informace

Ubytování: 4lůžkové chatky v rekreačním středisku v Radějově - Lučina

Stravování: polopenze - večeře a snídaně, nebo plná penze - snídaně oběd, večeře

Příjezd: vlakem do Strážnice

Odjezd: vlakem ze Strážnice

Cena: 290 Kč

Město Strážnice se nachází nedaleko státní hranice se Slovenskem, přibližně 20 km severovýchodně od Hodonína. Dnešní Strážnice je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Pro turisty je bezesporu lákavá návštěva zámku, kde se nachází expozice lidové keramiky, hudebních nástrojů, sbírka obrazů a knihovna, skanzenu, či městského muzea. Z dalších zajímavých památek jsou ve městě například zbytky opevnění tzv. „Strážnické brány“, Židovská synagoga a historické Strážnické náměstí.

Ve Strážnici u skanzenu je také přístaviště lodí na Baťově kanálu. Baťův kanál neboli Průplav Otrokovice-Rohatec je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1935-38 v délce 20 km, která spojovala Otrokovice s Rohatcem. Částečně vede po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů, plavebními komorami a dalšími vodními stavbami. Na trase je celkem 23 mostů. Pod mosty byly vybudovány podchody. Na trase byla řada unikátních technických zařízení, např. Výklopník uhlí v Sudoměřicích, lanovka pro přetahování člunů přes Moravu ve Vnorovech apod. U každé plavební komory byl postaven typický ",baťovský", domek pro obsluhu. Pozůstatky těchto památek, z nichž část je nyní rekonstruována, umožňují poznat technický um našich předků. V dnešní době je téměř celá vodní cesta v délce asi 65 km opravena, zprovozněno 13 plavebních komor a umožněna tak jak pravidelná, tak i turistická vodní doprava mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi.

Program výletu mapuje nejvýznamnější historické i přírodní památky tohoto území.

1. den - příjezd do Strážnice, prohlídka městečka, přesun do rekreačního střediska

2. den - plavba po Baťově kanálu ze strážnice do Petrova a zpět

Poslední dena/ dvoudenní výlety mají možnost spojit odjezd s plavbou po Baťově kanálu (viz výše).

b/po snídani odjezd linkovým autobusem do Strážnice, vlakem domů s možností přerušení jízdy a prohlídky zajímavých míst po trase podle zájmu a směru odjezdu / Hodonín, Veselí na Moravě, Uherský Ostroh, Uherské Hradiště …/

c/ dopoledne rekreace u nádrže Lučina, odjezd domů v odpoledních hodinách