Vloženo: 31.08.2011 Autor: Jakub Štursa / Informace

Ubytování: chatky v kempu v Náchodě (sociální zařízení s teplou vodou ve zvláštní budově, teplá sprcha za poplatek 5,- Kč za použití)

Stravování: formou polopenze, poslední den navíc oběd nebo balíček na cestu

Příjezd: vlakem do Náchoda

Odjezd: vlakem z Náchoda

Město Náchod leží na březích řeky Metuje, nedaleko od hraničního přechodu mezi Českou republikou a Polskem. Je správním, hospodářským a kulturním centrem oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami a důležitou křižovatkou turistických cest. V samotném centru města se nachází celá řada historických staveb - renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Ve městě je regionální muzeum a galerie výtvarného umění. V katastru města se nacházejí také lázně Běloves s minerálním pramenem Ida. Návštěvník si může prohlédnout zbytky středověkého opevnění, nebo navštívit zpřístupněné unikátní opevnění z druhé světové války v okolí města.

Známým místem této oblasti je také Babiččino údolí, velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice.

Babiččino údolí je spjato s českou spisovatelkou Boženou Němcovou a jejím dílem Babička. Naučná stezka vede po značených turistických cestách od Barunčiny školy v České Skalici do Ratibořic a končí na Rýzmburku. Měří celkem 7,5 km a naleznete zde 18 informačních tabulí a 7 literárních a přírodovědných zastavení. Babiččino údolí je naší národní kulturní památkou, jehož areál zahrnuje původně barokní zámek v Ratibořicích, pocházející z 18. století a později empírově upravený, dále Ludrův mlýn s dobovým vybavením z 18. století, hospodářský dvůr, ve kterém bydleli Panklovi, Panskou hospodu a roubenou chalupu Staré bělidlo z roku 1797. Můžete zde také spatřit pomník Babička s vnoučaty z roku 1923 od sochaře O. Gutfreunda a architekta p. Janáka a kousek odtud i známý Viktorčin splav. Vyjímečné je spojení hodnoty této lokality z kulturního i přírodovědeckého hlediska.

Podle programu je výlet zařazen do výletů s historickým a kulturním zaměřením, poznáte však i krásnou přírodu podhůří Orlických hor.

1. den - příjezd do Náchoda - po ubytování v kempu podle času příjezdu:

a) prohlídka města, státního zámku Náchod a případně Muzea Náchodska

b) vycházka z lázní Běloves přes areál opevnění Březinka – Lom k dělostřelecké tvrzi Dobrošov, poté k Jiráskově chatě a přes osadu Amerika do Náchoda

Další dny - program dle vlastního výběru z možností:

a) odjezd vlakem do Nového Města nad Metují - prohlídka městské památkové rezervace a zámku

b) vlakem do České Skalice, pěší vycházka do Babiččina údolí kolem Barunčiny školy, kolem zámku Ratibořice až k Starému Bělidlu a Viktorčinu splavu, vlakem zpět do Náchoda

Poslední den - odjezd spojený s programem dle vlastního výběru z možností:

vlakem do stanice Opočno pod Orlickými horami - prohlídka zámku, poté možnost koupání u rybníka Broumar, odjezd domů