Vloženo: 22.01.2015 Autor: Silvie Bečvářová / Informace

Studium pro asistenty pedagoga podle § 20 odst. 1) písm. b, d) a f) a odst. 2 písm. d) a e) zákona č. 563/2004 Sb. a § 4 vyhlášky č. 317/2005 Sb.

Studijní program „Studium pro asistenty pedagoga“ s akreditací MŠMT ČR je určen těm, kteří vykonávají nebo mají zájem vykonávat přímou pedagogickou činnost ve třídě, ve které se vzdělávají děti nebo žáci se speciálními vzdělávacími potřebami nebo ve škole zajišťující vzdělávání dětí a žáků formou individuální integrace. Dále je určen těm, kteří vykonávají přímou pedagogickou činnost spočívající v pomocných výchovných pracích ve škole, ve školském zařízení pro zájmové vzdělávání, ve školském výchovném a ubytovacím zařízení, ve školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, nebo ve školském zařízení pro preventivně výchovnou péči.

Studium pro asistenty pedagoga probíhá v rozsahu 120 vyučovacích hodin. Ukončuje se písemnou prací a závěrečnou zkouškou před komisí. Po jejím úspěšném složení získá absolvent osvědčení.

Obsah
Obsah studia je v souladu se standardy MŠMT ČR, bude probíhat v rozsahu 80 vyučovacích hodin přímé výuky a 40 vyučovacích hodin odborné praxe.
1. modul Škola, školní praxe, role asistenta (5 hodin)
2. modul Podpora žáka (5 hodin)
3. modul Systém péče o žáka (50 hodin)
4. modul Pedagogicko - psychologická a kulturní specifika v práci asistenta pedagoga (20 hodin)

Studijní program je zaměřen na získání základních kompetencí asistenta pedagoga:

• Orientace v roli asistenta pedagoga
  • Orientace v systému a organizaci školy
  • Orientace ve školských právních předpisech a vnitřních předpisech školy
  • Schopnost spolupracovat s učitelem při výchovně vzdělávací práci ve třídě a podpoře žáků při zvládání požadavků školy
  • Schopnost orientace v obecných zásadách pedagogické práce a v základních pedagogických pojmech
  • Orientace v systému spolupracujících organizací
  • Schopnost reagovat na běžné vzdělávací a výchovné problémy
  • Schopnost cíleného pozorování zaměřeného na potřeby žáka
  • Schopnost k smírčímu dojednávání v případě konfliktů a nedorozumění mezi školou dítětem, rodinou, případně dalšími institucemi
  • Schopnost pedagogicky pracovat s dětmi se zdravotním postižením
  • Schopnost spolupracovat s ostatními pedagogickými pracovníky v souladu s podmínkami školní práce

Odborná praxe
Po absolvování výuky ve všech modulech projdou účastníci 40 hodinovou odbornou praxí ve vybraných školách a školských zařízeních. Cílem odborné praxe je blíže se seznámit s výkonem funkce asistenta pedagoga.

Závěr studia
Účastníci absolvují písemný test z učiva a ústní závěrečnou zkoušku před komisí. Závěrečná zkouška bude zahrnovat obhajobu písemné práce na vybrané téma z obsahu jednotlivých kapitol, pohovor o odborné praxi absolvované ve vybraných školách a školských zařízeních a ověření získaných znalostí. Účastník musí v závěrečné práci prokázat osvojení odborné terminologie, prokázat znalosti a dovednosti nabyté během studia a schopnost shrnout a prezentovat obsah své práce. Účastník bude vybírat z konkrétních navržených témat. Po dohodě s odborným garantem studia si může vybrat i volné téma. Výstupem studia bude osvědčení vydané na základě akreditace MŠMT ČR.

Závazné podmínky

• povinná 80% účast na přímé výuce
  • zpracování závěrečného testu za teoretickou část
  • absolvování celého rozsahu odborné praxe
  • zpracování závěrečné práce včetně její obhajoby před komisí
  • absolvování závěrečné zkoušky před komisí

Místo konání
Výuka bude probíhat v učebnách Střediska služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno, Hybešova 15, 602 00 Brno a na vybraných školách a školských zařízeních.

Časový plán
Studium bude zahájeno 10. dubna 2015 a ukončeno 27. listopadu 2015.

Lektoří:

• PaedDr. Petr Hanák, Ph.D.
  • Ing. Simona Neubauerová
  • Mgr. Miroslav Procházka
  • Mgr. Lenka Bínová
  • Mgr. Božena Doležalová
  • Mgr. Lenka Budínová
  • Mgr. Zuzana Žampachová
  • PhDr. Michaela Pivcová
  • Mgr. Helena Dvořáčková
  • PaedDr. Lada Márkusová
  • PhDr. Miroslav Trhlík
  • Mgr. Eva Čadová
  • Mgr. Martin Polenský
  • Mgr. Jana Trčková

Odborný garant
PaedDr. Petr Hanák, Ph.D.

Předčasné ukončení studia
Studium může být ukončeno na základě přímé žádosti účastníka nebo při nesplnění podmínek, které jsou dány pro vydání osvědčení. Pokud z vážných zdravotních či osobních důvodů bude účastník žádat o předčasné ukončení studia, musí tak učinit písemně. Tuto žádost je třeba poslat na doručovací adresu SSŠ Brno (viz níže). Pokud účastník studia nedokončí studium z důvodu nesplnění podmínek nutných k vydání osvědčení, zaplacený poplatek mu nebude vrácen.

Platební podmínky
Účastnický poplatek činí 7.000 Kč.

Doručovací adresa
Středisko služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno
Hybešova 15
602 00 Brno