Vloženo: 18.07.2012 Autor: Anna Palacká / Projekt - Mládež v akci na krajské úrovni

„V prostředí výměn je velmi cenný interkulturní prvek a tvořivost účastníků. Pro ty naše je lákavé poznat kolegy dobrovolníky z jiných zemí a možnost pracovat s nimi na společném zájmu v inspirativním prostředí. Pracovní prostor chceme otevřít i kolemjdoucím. Pokud uvidí, že stěny šapitó jsou vytažené, znamená to, že jsou zváni k účasti coby diváci nebo si v době přestávek mohou přijít s účastníky o tématu odpovědné spotřeby popovídat. Výsledkem práce účastníků by měly být například živé sochy nebo happeningy, které budou k vidění v ulicích Uherského Hradiště a Znojma“, uvedla ke způsobu práce Barbora Krejčová z organizace DYNAMA.

Tento způsob práce je typický pro neformální vzdělávání a v období 2007 – 2013 je jeho rozvoj podporován programem Evropské komise Mládež v akci. Mladí lidé nejen dostávají možnost pracovat s tématy, která je zajímají, ale sami se stávají důležitými aktéry těchto projektů. Program, a celý průběh akce je pak nejen výsledkem práce organizátorů, ale i toho čím a v jaké míře do ní přispějí samotní účastníci.

„Možnost propojit dobrovolníky organizací propagujících odpovědnou spotřebu z příhraničních zemí se nám od začátku velmi líbila“, doplnila Anna Lazorová z neziskové organizace NaZemi, která pomáhala hledat účastníky v Polsku a na Slovensku. „V úvodu výměny rozdebatujeme téma udržitelné spotřeby a podpoříme účastníky, aby si popovídali, jak je tomuto tématu nakloněno prostředí, odkud pocházejí. Zapůjčíme jim také interaktivní mapu společnosti NaZemi s názvem Cesta výrobků, kterou budou moci použít při interakci s kolemjdoucími: z mapy se dá vypátrat, jak se k nám dostává zboží naší běžné spotřeby. Dozví se tak například o dětské práci při pěstování bavlny v Uzbekistánu, sebevraždách zaměstnanců Foxconnu největšího výrobce elektroniky či o podmínkách pěstování banánů,“ upřesnila Anna Lazorová z NaZemi.

Kontakt:

Barbora Krejčová, koordinátorka výměny, organizace DYNAMA, barbora@dynama.org, 725 363 418

Anna Lazorová, organizace NaZemi, anna.lazorova@nazemi.cz, 776 110 787

Doplňující informace:

Výměna mládeže je pořádána ve spolupráci s Letní filmovou školou v Uherském Hradišti a festivalem Šramlfest ve Znojmě.

DYNAMA se již od roku 2008 věnuje projektům neformálního vzdělávání. Je také akreditovanou organizací pro vysílání mladých lidí na Evropskou dobrovolnou službu. www.dynama.org

NaZemi prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, zasazuje se o zodpovědnost firem v jejich dodavatelském řetězci a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům z rozvojových zemí.

Do 1. dubna 2011 existovala pod názvem Společnost pro Fair Trade. www.nazemi.cz