Vloženo: 01.11.2011 Autor: Hana Čermáková / Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace

Informace o studiu lze získat:

•  v budově školy - Komenského 16/5
  •  telefonem –  sekretariát 517 307 010
  •  na webových stránkách – www.gykovy.cz
  •  e-mailem – info@gykovy.cz

Gymnázium

Gymnázium připravuje žáky především pro studium na vysokých školách všech směrů. Většina vysokých škol v současnosti zavedla bakalářské a magisterské studium. Absolventi gymnázia mohou vedle tohoto pokračovat v bohatě rozvinutém pomaturitním vzdělávání ve vyšších odborných školách. Menší část absolventů gymnázia může najít uplatnění po maturitě především ve státní správě a bankovnictví.

Osmileté gymnázium

Studenti na víceletém gymnáziu absolvují osm roků a studium zakončí maturitou. Přijímají se žáci z 5. tříd ZŠ. Otevřena bude 1 třída (prima) se všeobecným zaměřením, t. j. 30 žáků.

Čtyřleté gymnázium

Čtyřletý studijní cyklus je ukončen maturitní zkouškou. Přijímají se žáci z 9. tříd ZŠ. Otevřeny budou 2 třídy (1. ročník) se všeobecným zaměřením, t. j. 60 žáků.

Specializace

na humanitní a přírodovědní předměty (obory) se bude realizovat u osmiletého i čtyřletého studia formou výběru povinně volitelných předmětů (viz učební plán), a to postupně od septimy - 3. ročníku.

Cizí jazyky

V primě si volí studenti jeden cizí jazyk (hlavní), další cizí jazyk pak v tercii.

V prvním ročníku čtyřletého cyklu si studenti volí dva jazyky (hlavní a druhý jazyk). Na gymnáziu se vyučuje těmto cizím jazykům: angličtině, němčině, francouzštině, ruštině a španělštině. Zájemci o další cizí jazyk (třetí) si mohou zvolit ve třetím ročníku čtyřletého cyklu a v septimě nepovinný předmět - cizí jazyk - s dvouhodinovou dotací.

Obchodní akademie

Absolvent obchodní akademie se uplatní zejména v povoláních zaměřených na výkon ekonomických, obchodně podnikatelských a administrativních činností v podnicích všech právních forem a v ostatních organizacích. Příkladem jsou povolání (typové pozice): ekonom, mzdový referent, personalista, účetní asistent, statistik, administrativní pracovník, asistent, organizační pracovník, referent ve státní správě a bankovním sektoru, pracovník marketingu, obchodní referent a další. Absolvent bude připraven také ke studiu na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole a rovněž pro to, aby rozvíjel vlastní podnikatelské aktivity.

Zdravotnický asistent

Absolvent se uplatní ve zdravotnických zařízeních lůžkového i ambulantního charakteru a v domácí ošetřovatelské péči, jako zdravotnický pracovník v zařízeních sociální péče, a to zejména v ústavech sociální péče, ve stacionářích pro osoby se zdravotním postižením, zařízeních geriatrické péče a v zařízeních hospicové a respitní péče. Pod odborným dohledem nebo přímým vedením všeobecné sestry nebo porodní asistentky poskytuje absolvent ošetřovatelskou péči a ve spolupráci s lékařem se podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči v rozsahu své odborné způsobilosti stanovené vyhláškou MZ ČR. Absolvent může rovněž pokračovat ve studiu na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole a také rozvíjet vlastní podnikatelské aktivity.

Zdravotnické lyceum

Absolvent oboru zdravotnické lyceum je po ukončení studia a po úspěšném vykonání maturitní zkoušky připraven především pro další studium na zdravotně sociálních, lékařských, farmaceutických i jiných fakultách vysokých škol a příslušných oborů vyšších odborných škol. Vzdělání vytváří předpoklady i pro uplatnění absolventů na trhu práce na specifických pracovních pozicích. Absolvent díky osvojeným klíčovým kompetencím spolu s úplným odborným vzděláním může najít přímé uplatnění např. jako pracovník ve zdravotnické administrativě, zdravotnickém pojišťovnictví a na zdravotně sociálních odborech orgánů veřejné správy.

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

Bude postupováno podle platného znění šk. zákona a novely vyhlášky č. 671/2004 Sb., která stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání ve SŠ. Doporučujeme sledovat aktuální informace o přijímacím řízení na www.gykovy.cz.

Přijímací zkouška  - osmileté gymnázium

• klasifikace z konce 4. třídy a z pololetí 5. třídy,

Přijímací zkouška - čtyřleté gymnázium

• výsledky uchazeče z konce 8. třídy a pololetí 9. třídy,
  • body za úspěchy v soutěžích a olympiádách.

Přijímací zkouška - obchodní akademie, zdravotnický asistent, zdravotnické lyceum

• výsledky uchazeče z konce 8. třídy a pololetí 9. třídy,
  • body za úspěchy v soutěžích a olympiádách.

U oboru zdravotnický asistent požadujeme potvrzení od lékaře.

Podrobná kritéria jsou zveřejněna na www.gykovy.cz .