Vloženo: 31.10.2011 Autor: Miroslav Marek / Odbor školství JMK

VYHLÁŠENÍ 6. ROČNÍKU NÁRODNÍHO KOLA STŘEDOŠKOLSKÉ DĚJEPISNÉ SOUTĚŽE EUSTORY

Organizátoři soutěže, Ústav pro soudobé dějiny (ÚSD) a Asociace učitelů dějepisu (ASUD), vyhlašují 6. ročník na téma PAMĚTNÍ MÍSTA NA KOMUNISTICKÝ REŽIM

Podmínky soutěže: Soutěž je určena studentům středních škol, kteří v roce jejího vyhlášení nejsou starší 20 let. Úkolem je vytvořit práci na stanovené téma (individuálně nebo ve skupině), a to na základě vlastního výzkumu (rozhovory s pamětníky, vyuţití dobového tisku, výzkum v místních archivech, kronikách, muzeích apod.). Nejedná se tedy o klasickou seminární práci zaloţenou primárně na znalostech z dějepisné literatury, ale o studii opřenou o vlastní badatelské poznatky. Forma práce (stavba, poznámkový aparát, citace, přehled literatury a pramenů, obrazový a grafický materiál apod.) by měla odpovídat běžným poţadavkům kladeným na historickou studii.

Termín přihlášení: Do soutěže je moţné se závazně přihlásit do 15. prosince 2011, a to mailem na usd@usd.cas.cz. V přihlášce prosím uveďte kromě svého jména také studovanou školu, název soutěžní práce a její stručnou anotaci.

Termín a způsob odevzdání: Soutěţní práce je nutné odevzdat do 31. května 2012. Práce se doručují buď osobně, nebo poštou, a to v jednom tištěném exempláři a v elektronické kopii na cd na adresu Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., Vlašská 9, 118 40 Praha 1.

Způsob vyhodnocení: Soutěţní práce budou vyhodnoceny odbornými posuzovateli (historiky a pedagogy). Všichni soutěţící obdrţí certifikát o úspěšném absolvování soutěţe a nejlepší práce budou odměněny. Autoři nejlépe hodnocených prací budou pozváni na slavnostní závěrečný ceremoniál, jehož se tradičně zúčastňuje čestný předseda Akademie věd ČR, prof. Rudolf Zahradník, jenž nad soutěží přijal záštitu.