Vloženo: 23.11.2011 Autor: Miroslav Marek / Odbor školství JMK

Ústav pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně bude otevírat v jarním semestru akademického roku 2011/12 v rámci celoživotního studia kvalifikační studium Výchovného poradenství.

Studijní program pro výchovné poradce je připraven v souladu s požadavky vyhlášky MŠMT č. 317/2005 Sb. (novelizována vyhláškou č. 412/2006 Sb.), o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků.

Studijní program je akreditován v rámci DVPP.

Charakter studia: studijní program svým obsahem naplňuje podmínky studia ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Studijní program je určen absolventům vysokých škol pedagogického zaměření a  učitelům ve funkcích výchovných poradců.

Studium je založeno na pedagogickém základě a obsah studia vychází především z oblastí práce výchovného poradce na základních a středních školách. Akcentuje zejména disciplíny zaměřené na výchovné a školní poradenství, profesní a kariérové poradenství, poradenství pro podporu talentovaných a nadaných jedinců, poradenství zaměřené na prevenci a zvládání sociálně patologických jevů. Studijní plán je posílen o disciplíny speciálně pedagogické. Obsahem studia jsou dále disciplíny orientované na osobnostní růst poradce a na informace o soudobých evropských trendech ve školství a v poradenství. Součástí obsahu studia je povinná praxe. Vyučujícími jsou interní i externí učitelé Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Organizace studia: zahájení studia v únoru 2012, výuka je organizována formou pravidelných konzultací, které se budou konat v pátek (frekvence asi 1x za 14 dnů, vše bude přesně uvedeno v rozvrhu) v rozsahu 8 vyučovacích hodin (zahájení v 8. 30 hod., konec nejpozději v 15. 40 hod.). Přesný termín zahájení studia, rozvrh  a organizační náležitosti budou zaslány přijatým uchazečům poštou. Délka studia je v  rozsahu předepsaném vyhláškou , tj. 4 semestry.

Studium je ukončeno závěrečnou ústní zkouškou, jejíž součástí je rozprava o závěrečné písemné práci. Absolvent získá osvědčení o absolvování celoživotního studia v souladu s § 60, zákona č. 111/98 Sb.

Cena za jeden semestr studia je  6. 700 Kč.

Zájemci o kvalifikační studium vyplní přihlášku ke studiu  pro celoživotní vzdělávání,

přiloží kopii vysokoškolského diplomu, případně doklad o pedagogické kvalifikaci. Přihláška ke studiu je ke stažení na adrese:  http://www.phil.muni.cz/plonedata/wff/studium/czv/prihlaska_ke_studiu_v_czv.rtf

Přihlášky je také možné zaslat nebo odevzdat osobně studijnímu oddělení Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, A. Nováka 1, 602 00 Brno.

V případě přihlášení přes Obchodní centrum MU je možno cenu za studium uhradit fakturou, v jiném případě prostřednictvím studijního oddělení FF MU (p. Kroupová,  kontakt: kroupova@phil.muni.cz).

Termín odevzdání přihlášky je do 7. 2. 2012. Pořadí zájemců o toto studium bude sestaveno podle data obdržení přihlášky. Přijímací zkoušky se na tento typ studia nekonají. (Studium bude otevřeno v případě dostatečného počtu zájemců.)

V případě zájmu o další informace se, prosím, obracejte na garantku tohoto studia doc. PhDr. Danu Knotovou, PhD. (tel. 549494098,  e-mail knotova@phil.muni.cz), event. na sekretářku Ústavu pedagogických věd, Ivanu Klusákovou (tel. 549494076, e-mail klusakov@phil.muni.cz).