Vloženo: 31.08.2011 Autor: Jakub Štursa / Odbor školství JMK

 

JUDr. Hana Poláková
Vedoucí odboru školství
Krajského úřadu
Jihomoravského kraje
 

Metodický pokyn č. 2/07
vedoucí odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje

 
Platové zařazení ředitelů škol a školských zařízení po 1. lednu 2007
(aktualizováno k 1. lednu 2008)
 
V souvislosti s nabytím účinnosti nového zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se mění některá pravidla pro stanovení platu. Na tomto místě upozorňujeme na změny týkající se odměňování ředitelů škol a školských zařízení:
 

Zařazení do platové třídy

 
 
Stanovení platu vedoucímu zaměstnanci podle § 3 odst. 5 zákona č. 143/1992 Sb.:
Vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem, určuje plat podle tohoto zákona orgán, který ho do funkce jmenoval, pokud zvláštní předpis nestanoví jinak. V našich podmínkách je tímto orgánem myšlena rada obce, popřípadě starosta, pokud není ustavena rada, a rada kraje v případě ředitelů krajských školských příspěvkových organizací. Vedoucí zaměstnanec se zařadí podle nejnáročnějšího druhu práce, který sám vykonává, popřípadě podle nejnáročnějšího druhu práce, který odborně řídí.
Zařazení vedoucích zaměstnanců podle § 123 odst. 3 nového zákoníku práce:
Vedoucí zaměstnanec se zařadí podle nejnáročnějších prací, jejichž výkon řídí nebo které sám vykonává (chybí slůvko odborně).
 
Z výše uvedeného vyplývá, že ředitel bude nárokovat vyšší platovou třídu v případě, že řídí zaměstnance, který je zařazen do vyšší platové třídy, než je dosud zařazen ředitel sám. V případě základních škol může na škole pracovat výchovný poradce, školní metodik prevence, metodik environmentální výchovy, ICT technik, koordinátor tvorby školního vzdělávacího programu, kterým vzhledem k výkonu specializované metodologické činnosti v oblasti pedagogiky a psychologie, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializace stanovené vyhláškou č. 317/2005 Sb., přísluší 13. platová třída. 13. platová třída pak přísluší i řediteli školy. S ohledem na zmíněnou vyhlášku č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků, musí ředitel školy v tomto případě do 4 let od zařazení do 13. platové třídy zahájit studium pro vedoucí pedagogické pracovníky v rámci programu celoživotního vzdělávání na vysoké škole (§ 7 citované vyhlášky).
 
Ředitelky mateřských škol lze zařadit,
-         buď do 10. platové třídy – podle nejnáročnějšího druhu práce uvedeného v části Výchova a vzdělávání. V tomto případě je pro posouzení plnění kvalifikačních předpokladů rozhodující zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících. Postačuje tedy i střední vzdělání s maturitní zkouškou a ředitelka může být v této platové třídě zařazena i na dobu delší než 4 roky;
-         nebo do 11. platové třídy – podle obecné části katalogu prací (nařízení vlády č. 469/2002 Sb.) za řízení malé příspěvkové organizace. V tomto případě se však bude plnění kvalifikačních předpokladů řídit podle obecných pravidel a je třeba, aby ředitelka mateřské školy dosahovala vysokoškolského vzdělání – magisterského studijního programu, popřípadě bakalářského studijního programu. Studium je třeba zahájit do 4 let od zařazení do 11. platové třídy.
 
 

Platový stupeň

 
Úprava zjištění započitatelné praxe je obsažena v  nařízení vády č. 564/2006 Sb. Podle tohoto nařízení se praxe v oboru započte vždy plně bez ohledu na to, zda byla získána před nebo po získání potřebného stupně vzdělání. To vyvolá potřebu přepočtu praxe u těch zaměstnanců, kterým byla část praxe započtena 4/5.
 
U těch zaměstnanců, kterým vznikl záporný zápočet let praxe, jenž neměl dosud dopad na časové posloupnosti platových postupů, se oddálí platový postup o tuto dobu.
 
V ostatním pravidla pro zjištění započitatelné praxe zůstala nezměněna.
 
 

Příplatek za vedení

 
Příplatek za vedení podle § 124 nového zákoníku práce:
Vedoucímu zaměstnanci přísluší příplatek za vedení, a to podle stupně řízení a náročnosti řídící práce.
 
Výše příplatku za vedení činí:

Stupeň řízení
Výše příplatku za vedení v % z platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je vedoucí zaměstnanec zařazen
1. stupeň řízení:
Vedoucí zaměstnanec, který řídí práci podřízených zaměstnanců
5   až   30
2. stupeň řízení
Vedoucí zaměstnanec, který řídí vedoucí zaměstnance na 1. stupni řízení,
nebo vedoucí zaměstnanec-statutární orgán, který řídí práci podřízených zaměstnanců
15   až   40
3. stupeň řízení:
Vedoucí zaměstnanec, který řídí vedoucí zaměstnance na 2. stupni řízení,
vedoucí zaměstnanec-statutární orgán, který řídí vedoucí zaměstnance na 1. stupni řízení, nebo vedoucí zaměstnanec-vedoucí organizační složky, který řídí vedoucí zaměstnance na 1. stupni řízení
                           20   až   50
 
4. stupeň řízení:
Vedoucí zaměstnanec-statutární orgán, který řídí vedoucí zaměstnance na 2. stupni řízení, vedoucí zaměstnanec-vedoucí organizační složky, který řídí vedoucí zaměstnance na 2. stupni řízení, náměstek ministra, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vedoucí Kanceláře Senátu Parlamentu České republiky, vedoucí Kanceláře Veřejného ochránce práv a vedoucí Úřadu pro ochranu osobních údajů
                           30   až 60

 
Podle výše uvedeného budou ředitelé škol a školských zařízení zařazeni do II. stupně řízení, III. stupně řízení nebo IV. stupně řízení. Doporučujeme následující posouzení:
 
II. stupeň řízení – ředitel řídí organizaci, má určeného zaměstnance, který jej zastupuje v době jeho nepřítomnosti v plném rozsahu práv a povinností ředitele školy a přitom nevede žádné oddělení. Řediteli je podřízen pouze jeden vedoucí na prvním stupni řízení, například vedoucí školní jídelny,
 
III. stupeň řízení – ředitel řídí nejméně dva vedoucí zaměstnance, kteří řídí práci podřízených zaměstnanců,
 
IV. stupeň řízení – ředitel řídí nejméně dva vedoucí zaměstnance na II. stupni řízení, tedy ty, kteří řídí každý nejméně dva vedoucí zaměstnance na I. stupni řízení.
 
 
 
 
II. stupeň řízení
 
 
III. stupeň řízení
 
zástupce ředitele
 
 
I. stupeň řízení
 
I. stupeň řízení
 
I. stupeň řízení
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IV. stupeň řízení
 
 
 
 
 
II. stupeň řízení
 
II. stupeň řízení
 
 
 
 
 
 
I. stupeň řízení
I. stupeň řízení
 
I. stupeň řízení
I. stupeň řízení

Novinkou je, že od 1. ledna 2007 vedoucí zaměstnanci nemají k případné práci přesčas přihlédnuto ve svém příplatku za vedení.

 
 

Zvláštní příplatky

 
 
Zvláštní příplatky podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. se určují v rámci rozpětí příplatku stanoveného pro příslušnou skupinu prací rozdělených podle míry ztěžujících vlivů pracovních podmínek do pěti skupin.
Řediteli může příslušet příplatek v I., popřípadě ve II. skupině prací.
I. skupina (400 – 1000 Kč)
-         přímá pedagogická činnost spojená s výkonem práce třídního učitele;
II. skupina (600 – 2000 Kč)
-         přímá pedagogická činnost spojená s výkonem práce třídního učitele vykonávaná ve třídách se žáky různých postupných ročníků v rámci jedné třídy v základních školách, které nemají zřízeny všechny ročníky;
-         přímá pedagogická činnost, práce třídního učitele s dětmi, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ve školách, třídách, odděleních nebo studijních skupinách samostatně zřízených pro tyto děti, žáky.
 
 

Osobní příplatek

 
Osobní příplatek podle § 131 nového zákoníku práce:
-         za dlouhodobé dosahování velmi dobrých pracovních výsledků
-         za plnění většího rozsahu pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci
Osobní příplatek může dosáhnout výše až 50 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen.
Do výše 100 % za splnění těchto podmínek:
-         vynikající, všeobecně uznávaný odborník;
-         je zařazen do 10. – 16. platové třídy.
Snížení, zvýšení, odejmutí osobního příplatku lze realizovat v závislosti na plnění výše uvedených podmínek. MPSV se přiklání k názoru, že i nedostatek finančních prostředků může být důvodem pro snížení, popřípadě odejmutí osobního příplatku, ale pouze v případech, kdy se bude jednat o restrukturalizaci platu v souvislosti s novými právními předpisy. Konečné stanovisko může přijmout soud.
 
 

Specializační příplatek

 
Právní úprava podle § 133 nového zákoníku práce:
 
Pedagogickému pracovníkovi, který vedle přímé pedagogické činnosti vykonává také specializované činnosti, k jejichž výkonu jsou nezbytné další kvalifikační předpoklady, se poskytuje příplatek ve výši 1000 – 2000 Kč.
 
Specializované činnosti:
-         koordinace v oblasti informačních a komunikačních technologií;
-         tvorba a následná koordinace školních vzdělávacích programů;
-         prevence sociálně patologických jevů;
-         specializovaná činnost v oblasti environmentální výchovy.
Nezbytným kvalifikačním předpokladem pro nárokování specializačního příplatku je získání osvědčení absolvováním vzdělávání předepsaného § 9 vyhlášky č. 317/2005 Sb.
 
 

Odměny

 
Odměny podle § 134 nového zákoníku práce:
Odměnu lze poskytnout:
-         za splnění mimořádného nebo zvlášť významného úkolu.
Ostatní odměny jsou zrušeny.
 
Odměna k ocenění pracovních zásluh při dovršení 50 let věku a při prvním skončení pracovního nebo služebního poměru po přiznání invalidního důchodu nebo po nabytí nároku na starobní důchod a dále za poskytnutí pomoci při předcházení požárům nebo živelním událostem, jejich likvidaci nebo odstraňování jejich následků nebo při jiných mimořádných událostech, při nichž může být ohrožen život, zdraví, nebo majetek, se bude přiznávat podle § 224 odst. 2 zákoníku práce z prostředků určených na platy. Zřizovatel nebude o její výši rozhodovat, neboť se nejedná o složku platu.
 
 

Platový výměr

 
Dříve platové předpisy výslovně náležitosti platového výměru neupravovaly.
Platový výměr obsahuje údaje o:
-         platové třídě a platovém stupni;
-         výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu;
-         termínu a místě výplaty, pokud tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis.
Změny platového výměru lze oznámit písemně nejpozději v den, kdy nabývají účinnosti.
 
 
 
Zpracovala:
JUDr. Hana Poláková, vedoucí odboru školství
 
 

 

Související dokumenty