Vloženo: 08.12.2021 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení prevence a volnočasových aktivit

Celostátní literární soutěž pro mládež Skrytá paměť Moravy vstoupila do svého šestnáctého ročníku. Stala se neodmyslitelnou součástí výuky slohových dovedností na řadě základních a středních škol. Doplňují a popularizují ji bezplatné kurzy tvůrčího psaní pro žáky a studenty s názvem Krocení literární múzy, organizované rovněž Památníkem písemnictví na Moravě. Sama soutěž, jejíž ceny pro vítěze velkoryse dotuje Jihomoravský kraj, rozvíjí současnou a aktuální slovesnou tvorbu. Má na svém kontě řadu samostatných titulů, jimiž přispěli její laureáti do „skryté pamětí“, která čeká na své čtenáře a objevitele.

Jihomoravský kraj je vyhlašovatelem literární soutěže Skrytá paměť Moravy, která má za cíl podpořit tvůrčí potenciál dětí a dospívajících a rozvíjet jejich ústní slovesnou tvořivost. Ve školním roce 2021/2022 se uskuteční již její 16. ročník. Pořadatelství literární soutěže je svěřeno Památníku písemnictví na Moravě, pobočce Muzea Brněnska, příspěvkové organizace. Téma letošního ročníku je nazvané „V obraze“. Obraz jako vstup do jiného časoprostoru. Téma nabízí možnost přenést se do vybraného výtvarného díla – od pravěkých kreseb po moderní umění. Jaké by to bylo, stát se součástí historického výjevu či abstraktní barevné skvrny? Soutěžící mohou případně svůj příběh vystavět i na dalších významech tohoto slovního spojení. Stejně jako v předchozích letech, i pro letošní ročník jsou připravovány semináře tvůrčího psaní „Krocení literární múzy“ vedené pracovníky Památníku písemnictví, které se uskuteční v průběhu školního roku ve všech moravských krajích, a které mají za cíl seznámit účastníky s tématem soutěže, pomoci jim najít inspiraci a umožnit jim vyzkoušet si několik technik tvůrčího psaní.