Vloženo: 16.02.2023 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Film Viktora Kuny „Jizerské hory – příběh jedinečné krajiny“ zachycuje nejen aktuální hodnoty živé i neživé přírody Jizerských hor, ale také historické a společenské souvislosti vývoje zdejší krajiny v době rozvoje průmyslu a v turbulentním dvacátém století. Film rovněž klade vysoce aktuální otázky k dalšímu směřování chráněné přírody Jizerských hor. Odbornou kvalitu filmu zajišťuje řada renomovaných spolupracovníků, odborníků a znalců regionu, kteří se podíleli na vzniku díla.

Trailer filmu je zde: https://www.youtube.com/watch?v=xoD5KqUF5F8.

Přestože Jizerské hory dnes patří k často vyhledávaným cílům turistů, skrývají i mnohá tajemství, za kterými se filmaři vydali. Natáčeli nejmodernějšími technologiemi. Po premiéře v březnu 2022 vidělo film v kinech přes 20 000 diváků.

Film vypráví příběh Jizerských hor od jejich vzniku až po současnost. Zavede Vás na nejkrásnější místa české i polské strany Jizerských hor. Film provádí obdobím geologického vývoje s názornými animacemi a světem vzácných rašelinišť a severských rostlin. Vypráví příběh hledačů nerostů, horských spolků, rozhleden, vyhlídek nebo poutního místa Hejnice. Zavede Vás i do historického podzemí prastarých hornických děl nebo na vrcholky horolezeckých věží a seznámí Vás s dějinami sklářského průmyslu, který dal kraji slávu.

Budeme také hledat odpověď na otázku, zda je současnost k horám dostatečně vstřícná a přítomnost člověka citlivá tak, abychom je mohli předat budoucím pokolením s hrdostí dobrých hospodářů……..

Film vhodnou a názornou formou doplňuje a rozšiřuje učivo, které naplňuje některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro základní vzdělávání jak na prvním (vzdělávací oblast Člověk a jeho svět), tak druhém stupni (vzdělávací oblast Člověk a příroda – vzdělávací obor zeměpis), stejně tak některé výstupy Rámcově vzdělávacího plánu pro gymnázia.

Další informace naleznete v přiložené anotaci a referenci ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a na stránkách www.filmjizerskehory.cz .

Projekci je možné domluvit přímo ve škole nebo blízkém kině.

 

Kontakt:

Viktor Kuna

Tel.: 606 666 640

Email: viktor.kuna@dechhor.cz

www.dechHor.cz

Související dokumenty