Vloženo: 15.01.2013 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Služby portálu DUMY.cz učitelům.

DUMY.cz

Po necelém roce provozu slaví portál www.DUMY.cz, největší svého druhu v České republice, další z velkých milníků své existence. Dne 10. ledna 2013 v 8 hod totiž překonal hranici 50 000 zveřejněných digitálních učebních materiálů (DUMů) pro učitele základních a středních škol. Potvrdil tím své pevné místo v celkové mozaice podpory výuky v Česku.

Portál zahájil svůj provoz již v průběhu února 2012, ale jeho ostré nasazení je datováno k 15. březnu 2012. Od svého prvopočátku byl učitelům nabídnut jako dostupná pomoc pro snadné sdílení Digitální učebních materiálů (DUMů), které vznikají v rámci projektů EU peníze školám respektive EU peníze středním školám a jsou vytvářeny jako podpora výchovně vzdělávacího procesu na školách. Potvrzením výjimečné role mezi českými učitelskými portály je i fakt, že za necelý rok portál stihl nasbírat více než 4 000 registrovaných uživatelů a jeho návštěvnost se pohybuje v tisících jedinečných návštěv denně.

Proč portál DUMy.cz slaví úspěch mezi učiteli?

Odpověď je velmi jednoduchá. Od svého začátku je postaven na snadném ovládání a rychlém zveřejňování vložených digitálních materiálů. A to i přesto, že je každý materiál prohlédnut a prověřen po formální i obsahové stránce odbornými pracovníky.

V průběhu roku 2012 byly pro učitele připraveny i další zajímavé nástroje, jakými jsou například  Citace. Jde o praktického pomocníka pro generování správné formy citace podle státní normy, kterou jsou učitelé povinni používat právě při tvorbě digitálních učebních materiálů v rámci projektu EU peníze školám. Své místo na portále našla také Diskuze, nástroj pro komunikaci mezi pedagogy a odborníky na témata, jakými jsou například realizace projektů EU peníze školám a projektová pomoc.

Pro nový rok byla přidána nová funkce Rozšířeného vyhledávání, které výrazně zpřesňuje možnosti vyhledání DUMů v tak velkém množství materiálů. Pro uživatele portálu jsou každý týden pořádány výukové webináře, pomocí kterých se mohou účastníci vzdělávat přímo ze školy nebo z domova bez nutnosti kamkoliv dojíždět.

Co nabízí DUMy.cz navíc?

Mimo výše zmíněné klady je od září na portálu DUMy.cz dostupné a všem učitelům a školám zdarma nabízené výukové prostředí iTřída. Stejně jako celý portál, také iTřída využívá jednoduché a intuitivní ovládání. Navíc přidává na internetu neopakovatelné a bezkonkurenčně nejvýhodnější podmínky pro přímou i nepřímou výuku on-line, protože mimo samotný výukový systém poskytuje zdarma učitelům nabízený výukový obsah více než 50 000 digitálních materiálů.

Učitelé mohou iTřídu se svými žáky používat odkudkoliv. Nejsou přísně vázáni pouze na prostředí školy a PC učebny. iTřída je totiž přístupná z jakéhokoliv přístroje, který je připojen na internet a umí zobrazit internetové stránky. Snadno se tak rozšiřuje možnost jejího využití nejen na PC učebny nebo notebookové učebny, ale i na moderní Smart zařízení jakými jsou tablety a dotykové telefony.

Plány do budoucna

V tomto roce je plánováno další výrazné rozšíření možností iTřídy o hodnocení žáků. Vznikne tak žákovská knížka dostupná odkudkoliv on-line. Mimo to bude iTřída rozvíjena k dalšímu efektivnějšímu využití pro moderní zařízení jakými jsou tablety a dotykové mobilní telefony.

Provozovatel neziskového projektu DUMy.cz garantuje udržitelnost portálu v souvislosti s projekty EU peníze školám až do roku 2030. Má plány i směrem k počtu uveřejněných DUMů. Je nadmíru jasné, že další výraznou metou v pořadí je hranice 100 000 materiálů. Právě k ní se portál přiblíží již na konci roku 2013.