Vloženo: 14.09.2015 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Je celoroční vzdělávací projekt pro žáky středních a studenty vysokých škol z celé ČR. Dává mladým lidem možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění, lidských práv, ekonomie, kulturního dědictví či životního prostředí a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Část projektu navíc probíhá v angličtině a rozvíjí aktivní jazykové schopnosti účastníků.

Pražský studentský summit je prestižní vzdělávací projekt pro studenty středních a vysokých škol z celé České republiky. Prostřednictvím simulace jednání mezinárodních organizací si přes 320 účastníků rozšiřuje své znalosti z oblasti mezinárodních vztahů a jedná nad řešeními soudobých mezinárodní událostí a problémů. Důraz je kladen též na rozvoj komunikačních, argumentačních, rétorických a vyjednávacích dovedností. Projekt se skládá z pěti přípravných setkání, řady doprovodných akcí a závěrečné čtyřdenní konference.

Přijímací řízení do XXI. ročníku Pražského studentského summitu bylo zahájeno 1. záři. Studenti středních škol se mohou hlásit do modelů Organizace spojených národů či Severoatlantické aliance.

Pořadatelem projektu je přední český think-tank Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Více informací naleznete na stránkách registrace.studentsummit.cz či na facebookovém profilu Pražského studentského summitu a v přílohách.

 

Často kladené otázky (FAQ)

 

Máte nějaký dotaz týkající se Pražského studentského summitu? Podívejte se, zdali odpověď na něj nenaleznete již zde. Pokud skutečně ne, neváhejte a napište nám na summit@amo.cz, kde jakékoli nejasnosti rádi osvětlíme.

 

Kdy a jak se mohu do projektu přihlásit?

Přijímací řízení do Modelu OSN trvá od 1. do 30. září 2015.

Přijímací řízení do Modelu NATO trvá od 1. září do 11. října 2015.

Přijímací řízení do Modelu EU trvá od 14. září do 11. října 2015.

 

Pokud se chci účastnit Modelu OSN, je nutné mít ve chvíli odeslání přihlášky složenou

kompletní delegaci?

Ano. Součástí registračního formuláře jsou mimo jiné i kontaktní údaje všech členů delegace. Pokud sevám nepodařilo sestavit kompletní delegaci v rámci vašeho okolí (přátelé, škola), můžete ses potenciálními kolegy spojit skrze web, a to v sekci Burza delegátů, kde za tímto účelem každý rok zřizujeme diskusní fórum.

 

Je účast na projektu zpoplatněna?

Ano. Finanční spoluúčast delegátů je stanovena na 850,- Kč při platbě na účet a 1.000,- Kč v případě platby v hotovosti.Delegátský poplatek je možné hradit za jednotlivce, delegaci či celou školu.

Tato částka představuje méně než 1/5 všech reálných nákladů vynaložených na jednoho delegáta v průběhu ročníku, všechny ostatní náklady pokrývají partneři a sponzoři projektu.

Delegátů pocházejícím ze sociálně znevýhodněného prostředí je ovšem delegátský poplatek zcela odpuštěn, pokud doloží, že mají nárok na přídavek na dítě a rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5 (toto potvrzení bezplatně vystaví úřad státní sociální podpory), případně dle individuálního posouzení.

 

Mohu získat nějaký finanční příspěvek na pokrytí nákladů spojených s mou účastí na Summitu (doprava, delegátský poplatek, ubytování, atd.)?

To záleží především na vaší iniciativě. Nejjednodušší způsob je oslovit školu. Vzhledem k tomu, že ji reprezentujete a propagujete na velkém a prestižním vzdělávacím projektu, může vám vyjít vstříc a část nákladů uhradit. Nebojte se ani oslovit vás kraj, obec či městskou část – zřizují řadu fondů na podporu vzdělávání a participace mládeže. Naše zkušenosti napříč republikou potvrzují, že města či kraje účastníky skutečně finančně podporují.

 

Je vyžadována povinná docházka?

S ohledem na to, že přípravná setkání představují ucelený vzdělávací rámec, minimálně 60% účast je nezbytná.

 

Je nutná domácí příprava?

Předsednictva jednotlivých orgánů či modelů mohou delegátům zadat určité úkoly či aktivity (například stanovisko k bodu agendy), jež si je třeba připravit do následujícího přípravného setkání. Předsednictva jsou navíc vždy ochotna a připravena s prací poradit a pomoci. Pamatujte, že čím více času a energie do projektu vložíte, tím více znalostí, zkušeností a zážitků si odnesete. Odvedená práce tak vždy bude mít svůj smysl a účel.

 

Je podmínkou účasti na Summitu znalost světových jazyků? Pokud se chci zúčastnit Modelu NATO, musím se prokázat složenímnějaké jazykové zkoušky z angličtiny?

Žádné osvědčení o jazykových znalostech není pro účast v Modelu NATO nutné. Mnohem důležitější je nadšení a touha zlepšovat se.

Znalost anglického jazyka (a samozřejmě i dalších světových jazyků) se nicméně na Summitu i kvůli práci se zahraničními zdroji obecně předpokládá. Rozhodně vám to ulehčí přípravu na jednání.

 

Kdy a kde se konají přípravná setkání? Jak se tam dostanu?

Termíny přípravných setkání jsou následující: 7. 11. / 5. 12. / 9. 1. / 13. 2. / 5. 3.
Vždy se jedná o sobotu. Přípravná setkání se konají v prostorách Rajské a Nové budovy Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, sídlící na adrese Praha 3, Náměstí Winstona Churchilla 4, PSČ 130 00.

Dopravu si delegáti zařizují individuálně. Od hlavního vlakového nádraží lze pohodlně dojít pěšky volnou chůzí do mírného kopce za cca 10 až 15 minut. Pokud využijete MHD, nejbližší zastávky jsou Husinecká (tramvaj) a Náměstí Winstona Churchilla (autobus).

 

Kdo nese v průběhu konání akce zodpovědnost za účastníky?

Pořadatel – Asociace pro mezinárodní otázky, z. s. – nenese v průběhu projektu za účastníky žádnou právní odpovědnost s výjimkou objektivní odpovědnosti za způsobené škody. Všichnidelegátise Summitu účastní na svou vlastní zodpovědnost.V případě zvlášť závažného nevhodného chování (požívání drog, alkoholu a kouření v prostorách konání projektu, napadání přítomných apod.) může být účastník bez náhrady vyloučen. Veškeré způsobenéhmotné škody na majetku budou po viníkovi bez výjimky vymáhány.

 

Komu mohu napsat v případě dalších dotazů?

Jestliže jste nenalezli odpovědi na vaše otázky v tomto dokumentu, napište na e-mail summit@amo.cz.

Pro komunikaci s námi také využívejte sociální sítě

Facebook (http://facebook.com/studentsummit) a Twitter (https://twitter.com/studentsummit).

 

KONTAKT:

Martin Mezenský

Zástupce hlavního koordinátora / Deputy Chief Coordinator

Pražský studentský summit / Prague Student Summit

studentsummit.cz | facebook.com/studentsummit | @studentsummit

Asociace pro mezinárodní otázky

Association for International Affairs

Žitná 27

CZ 110 00 Praha 1

mob. +420 732 930 686

 amo.cz | facebook.com/amo.cz | @AMO_cz

Připojené soubory

Související dokumenty