Vloženo: 12.10.2021 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Čeští středoškoláci a středoškolačky mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit jeden školní rok v USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2022–23 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. Původně se ho mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.

V létě 2019 s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček. Vítězové stipendia z roku 2020 si kvůli pandemii museli na svůj pobyt rok počkat. Na jaře jsme skupinu s odloženým odletem doplnili o další dva studenty, kteří uspěli v omezeném výběrovém řízení na tento školní rok. Všichni pak ke svým hostitelským rodinám odcestovali na začátku srpna. 

Letos na podzim jsme spustili on-line přihlášku na školní rok 2022–23 a měli bychom mít k dispozici opět 14 stipendijních míst pro studenty a studentky z celé republiky. Usilujeme o to, aby tuto příležitost dostali středoškoláci ze všech koutů republiky. 

Tento školní rok jsou v USA studenti z Karlovarského, Ústeckého, Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Pardubického kraje. Absolventy máme mimo jiné také z Prahy, Plzeňského, Jihočeského a Libereckého kraje. 

Stipendium FLEX je úžasná příležitost, protože studenti za pobyt neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.

V příloze najdete leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou kritéria pro uchazeče (1. a 2. ročník, datum narození mezi 15. 7. 2004 a 15. 7. 2007, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí. Studenti a jejich rodiče najdou podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení na našem českém webu, kde je mimo jiné video návod jak si poradit s přihláškou. Najdou nás také na Facebooku a Instagramu.

Kontakt:

Kateřina Šantúrová
Country Representative 
Karmelitská 379/18
Prague, Czech Republic
+420 605 187 451
czechia.americancouncils.org

www.americancouncils.org

Související dokumenty