Vloženo: 21.11.2012 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Ve školním roce 2013/2014 nabízí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy možnost studovat a následně odmaturovat na francouzských lyceích v Dijonu a Nimes. Podmínky v textu níže. Nebo na: www.zahranici-stipendium.cz

OZNÁMENÍ MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY O VÝBĚROVÉM ŘÍZENÍ KE STUDIU NA LYCEÍCH V DIJONU A NÎMES VE FRANCII OD ŠKOLNÍHO ROKU  2013/2014

1. Základní informace

Studium na lyceích v Dijonu a Nîmes je tříleté a je zakončeno francouzskou maturitní zkouškou, jejíž součástí je i zkouška z českého jazyka a literatury. Výuka tohoto předmětu je pravidelně zajišťována českým lektorem, který zároveň vykonává funkci pedagogického dozoru pro české žáky.

Po návratu do ČR je maturitní zkouška vykonaná na lyceích v Dijonu a Nimes uznána

MŠMT jako ekvivalentní maturitní zkoušce konané v ČR.

Francouzská strana hradí žákům z České republiky po dobu deseti měsíců školního roku 75% nákladů na stravu a ubytování, poskytuje většinu učebních pomůcek a kapesné v předpokládané výši 35 EUR/měsíc. Zbývajících 25 % nákladů (1.000 EUR za dobu 10 měsíců školního roku) hradí žák prostřednictvím svých rodičů.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR hradí cestu autobusem z Prahy do uvedených měst na počátku a zpět do Prahy na konci každého školního roku (další cesty hradí rodiče - v případě studia v Dijonu se žáci musejí vracet 4x za školní rok na prázdniny do ČR). Ke studiu v Dijonu jsou přijímáni chlapci i dívky, do Nîmes pouze dívky.

2. Výběrové řízení

Místa v českých sekcích lyceí v Dijonu a v Nîmes se obsazují výběrovým řízením. Ve školním roce  2012/2013 proběhne toto řízení v následujících termínech:

• 1. kolo: v polovině března 2013 formou písemných zkoušek z francouzského jazyka (porozumění předloženému textu, 90 minut na vypracování),
  • 2. kolo: v dubnu nebo květnu 2013 formou pohovoru ve francouzštině (v rozsahu 15-20 minut). K pohovoru budou pozváni pouze uchazeči a uchazečky, kteří/které se umístí na předních místech v písemné části výběrového řízení. Kromě dobré úrovně znalosti francouzštiny bude přihlédnuto také k dosaženým známkám z matematiky      a dalších předmětů v rámci předchozího studia, resp. školní docházky.

Vyhodnocení výsledků jednotlivých uchazečů o studium je prováděno za přímé spoluúčasti francouzského partnera – Jazykové a vzdělávací sekce Francouzského institutu v Praze. Ústní části výběrového řízení se zúčastní také zástupci obou francouzských lyceí a francouzské územní správy.

3. Podmínky přijetí k výběrovému řízení

Uchazeč/uchazečka:

• je občanem/občankou České republiky, resp. má trvalý pobyt v České republice,
  • je žákem/žákyní školy, která je zařazena do sítě škol MŠMT,
  • je žákem/žákyní 9. ročníku základní školy nebo 1. ročníku čtyřletého gymnázia, popř. odpovídajících ročníků na víceletých gymnáziích,
  • dovrší k datu 1. 5. 2013 věk nejvýše 16 let (tj. datum narození od 1. 5. 1997 výše),
  • ovládá francouzský jazyk na takové úrovni, aby byl schopen/byla schopna po krátké aklimatizaci učit se všem vyučovacím předmětům ve francouzštině, tzn. na úrovni B1 a výše podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky,
  • studuje další cizí jazyk (angličtina, němčina nebo španělština),
  • dosáhl/a v posledním klasifikačním období celkového průměrného prospěchu do 1, 8 přičemž známka z francouzského jazyka a matematiky nebude horší než 2 (velmi dobře).
  • předloží lékařské osvědčení o celkovém velmi dobrém zdravotním stavu (v českém jazyce).

Důležité upozornění:

Ve školním roce 2012/2013 budou mimořádně přijímáni ke studiu od šk. roku 2013/2014 i žáci 1. ročníku čtyřletého gymnázia, popř. odpovídajících ročníků na víceletých gymnáziích, narození po 1. 9. 1996. Pro všechny zájemce o studium v této souvislosti uvádíme, že v případě přijetí  ke studiu budou zařazeni do ročníku "seconde", ve kterém budou ve třídě společně s francouzskými žáky, kteří právě ukončili poslední ročník základní školy (tzv. "collège"), tj.  budou ve věku 15 let.

Ve školním roce 2013/2014 budou přijímáni ke studiu od šk. roku 2014/2015  pouze žáci narození po 1. 5. 1998.

Žáci, pro které by příspěvek 1000 eur za školní rok mohl být překážkou z důvodu nejisté finanční situace pro podání přihlášky do výběrového řízení, mohou zažádat o podporu

Lycejní stipendijní fond:http://www.dijon-nimes.eu/lycejni-stipendijni-fond/.

4. Žádosti o zařazení do výběrového řízení

Žádosti o zařazení do výběrového řízení a o vyslání ke studiu ve Francii zašlou rodiče uchazečů nebo jejich zákonní zástupci na příslušném formuláři prostřednictvím školy, kterou žák/žákyně navštěvuje,

a to do 15. února 2013 na adresu:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

oddělení mezinárodních vztahů

Karmelitská 7

118 12 Praha 1

MŠMT ČR upozorňuje, že neúplné žádosti ani žádosti doručené po stanoveném termínu nebudou zařazeny do výběrového řízení. Vyrozumění o výsledku písemných zkoušek, případně pozvánku k pohovoru v případě postupu do ústní části výběrového řízení, obdrží uchazeči a uchazečky (písemně) e-mailem prostřednictvím Akademické informační agentury, na jejíž internetové adrese www.zahranici-stipendium.cz (nabídky pro studenty středních škol) je toto oznámení včetně formuláře přihlášky zveřejněno.