Vloženo: 14.01.2013 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Vzpomínková akce se uskuteční ve dnech 5. – 7. února 2013. V tyto dny proběhne vždy dopolední blok přednášek či besed spojených s hudebním vystoupením.

23. ledna 2013 uplyne sedmdesát let od chvíle, kdy byli lidé židovského vyznání z Hodonínska násilně vytrženi ze svých domovů a odsunuti do Terezína. Ku příležitosti tohoto smutného výročí připravili Masarykovo muzeum v Hodoníně a Státní okresní archiv Hodonín třídenní vzpomínkovou akci spojenou s výstavou dokumentů a fotografií, výstavou obrazů Romana Šafránka Moravské synagogy a hudebními vystoupeními a přednáškami. Akce je určena především pro školy, zvláště pak pro žáky druhého stupně, studenty víceletých gymnázií a středních škol. Vítána je však samozřejmě široká veřejnost.

Vzpomínková akce se uskuteční ve dnech 5. – 7. února 2013. V tyto dny proběhne vždy dopolední blok přednášek či besed spojených s hudebním vystoupením.

Na 5. února je připraveno téma holocaustu a šoa (Táňa Klementová, Židovské muzeum Brno), historie Židovské obce Hodonín a připomenutí židovských památek Hodonínska a okolí (Jaroslav Klenovský, Brno).

6. února budou přednášky zaměřeny na významné židovské podnikatele – rodinu Kuffnerů z Břeclavi (Alena Káňová, Městské muzeum a galerie Břeclav), rodinu Redlichů z Hodonína (Galina Rucká, Státní okresní archiv Hodonín) a brněnské židovské podnikatele s kořeny na Hodonínsku (Bohumír Smutný, Moravský zemský archiv Brno).

7. února proběhne beseda s pamětnicí Věrou Weberovou z Kyjova s komentářem Galiny Rucké.

Vzpomínková akce k 70. výročí odsunu Židů z Hodonínska se uskuteční v Masarykově muzeu v Hodoníně v  sále Evropa na Národní třídě 21. Výstava je zpřístupněna od 9.00 do 16.30 (přestávka 12.00 – 13.00). Přednášky začínají vždy v 10.00. Vstup je pro všechny zdarma.

Prosíme školy, aby předem nahlásily svou účast (den, počet dětí, třídu).

V rámci zakončení vzpomínkové akce proběhne 7. února 2013 v sále Evropa Masarykova muzea v Hodoníně koncert klezmerové kapely Létající rabín. Vstup na  koncert je možný s platnou vstupenkou v ceně 150 Kč (předprodej Informační centrum Hodonín) či 180 Kč (na místě).

Hana Sýkorová

Masarykovo muzeum v Hodoníně