Vloženo: 13.11.2013 Autor: Jana Konečná / Odbor školství JMK

Projekt přeshraniční spolupráce jehož hlavním cílem je podpora talentovaných žáků ve vybraných oborech/předmětech v slovensko – českém příhraničí a zvýšení kvalifikace pedagogů.

Představení projektu:

Podpora talentů v přírodovědných a technických oborech v slovensko-českém příhraničí

1)      Uvedený projekt byl předložen do OP přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013, oblast podpory I.3 Vzdělávání, trh práce a zaměstnanost

2)      Hlavním cílem projektu je podpora talentovaných žáků ve vybraných oborech/předmětech v slovensko – českém příhraničí a zvýšení kvalifikace pedagogů

3)      Nositelem projektu je Jihomoravský kraj, partnery projektu jsou: Žilinský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Moravskoslezský kraj a Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu

4)      Projekt potrvá od října 2013 do září 2014.

5)      Aktivity projektu jsou:

a)      Experimentální workshop pro pedagogy matematiky, fyziky, chemie a biologie - dvoudenní, z nichž se uskuteční v JMK v lednu 2014. Následně (březen-květen 2014) bude realizován v dalších krajích. Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu bude garantovat první den workshopu v jednom každém z krajů. Tento úvodní den bude proto obsahově totožný ve všech krajích – proto je nutné zajistit účast různých učitelů, kteří v rámci přeshraničí spolupráce navštíví i kraje partnerů v projektu. Druhý den workshopu bude koncipován na základě lokálních specifik – např. v kontextu představení místních center technického a přírodovědného výzkumu a vědy.  Workshopu v jednotlivých krajích by se účastnili vždy různí učitelé a to v počtu deseti jedinců za každý kraj.

b)     6 denní vzdělávací kempy pro SŠ studenty, zaměřené tematicky na fyziku, biologii, chemii, matematiku – v každém kraji proběhne workshop na jiné téma, resp. vědní obor. Žilinský kraj vyjádřil zájem o organizování kempu zaměřeného na matematiku. Ostatní kraje se zatím rozhodují, JMK se ujme až polsendího zbývajícího oboru. Kempu se účastní vždy celkem 50 žáků; 20 z nich z „domácího“ kraje, po 10 z krajů projektových partnerů. Účastníci, budou vybráni dle výsledků v krajských kolech soutěží a olympiád. Je možné účast na kempu nabídnout jako formu odměny výhercům olympiád a vědomostně-talentových soutěží.

c)      Semináře pro pedagogy vždy pro 30 vybraných učitelů v každém kraji. V rámci této aktivity není uplatněn přeshraniční efekt, ergo v jednotlivých krajích se účastní jen místní vybraní učitelé. Seminář proběhne v termínu od poloviny listopadu 2013 do poloviny prosince 2013.

d)     Mezioborová soutěž pro žáky, kteráproběhne na základě know-how, jež získalo JCMM pořádáním soutěže N-trophy. Proběhnou kola kvalifikační, krajská, celostátní.

e)      Závěrečná konference – dvoudenní pro cca 100 pedagogů, prezentovány výstupy projektu a příklady dobré praxe.

f)       Sborník výstupů z aktivit projektu a příkladů dobré praxe v jednotlivých regionech.

6)      Aktuální informace budou do všech středních škol JMK rozesílány elektronicky. Vybrané školy budou dle harmonogramu projektu kontaktovány rovněž telefonicky. Informace o projektu budou k dispozici na doméně http://www.talenti.eu/ .

7)      Kontakty na odboru školství JMK: konecna.jana@kr-jihomoravsky.cz, tel.: 541 658 306.