Vloženo: 27.03.2012 Autor: Michal Dujka / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

Zaujmout dnešního teenagera není vůbec jednoduchá věc! Jen málokdy se tak stane v hodině, ve které učitel mluví 95 procent času a studenti sedí a poslouchají a poslouchají a poslouchají… Z moderní pedagogiky známe celou řadu metod, které vedou studenty k praktičnosti, respektive k aktivitám potřebným pro nalezení správné cesty a ke hledání vlastního místa a pozice na tomto světě. Zdánlivě idealistická charakteristika se hodí i na metody kritického myšlení.

S těmito metodami se učitelé mohou seznámit ve vzdělávacím programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení (http://www.kritickemysleni.cz). Certifikovaní lektoři tohoto programu působí po celé republice. Jsou to obvykle současní nebo bývalí učitelé. Program má různou časovou dotaci. Od „ochutnávky“ v podobě osmihodinového semináře až po rozšířený osmdesátihodinový kurz. Certifikovaný lektor a akreditovaný kurz jsou zárukou kvality, ale také jistoty, že takovéto vzdělávání není z nejlevnějších. Cena čtyřicetihodinového kurzu se pohybuje kolem 4000 Kč.

V současné době zcela zdarma nabízí kurzy kritického myšlení krajská vzdělávací organizace v Brně pro učitelé středních škol. Z evropských strukturálních fondů získalo Středisko služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno dotaci na projekt Cesta rozvoje středních škol v Jihomoravském kraji. Jednou z klíčových aktivit tohoto projektu je i pořádání 10 běhů zmiňovaných kurzů kritického myšlení.

Již jsme realizovali vzdělávání pro 7 skupin učitelů (cca 110 úspěšných absolventů) a v závěrečné fázi projektu (do června 2012) jsme připravili a nachystali k akreditaci vzdělávací program, který umožňuje individuální přístup ke studiu dané problematiky.

Jedná se o kombinovanou formu vzdělávání (20 hodin prezenčně a 20 hodin elearningového studia).

Elearningová část vzdělávacího programu vytváří prostor pro samostatnou práci účastníků. Poskytuje jim metodické materiály, příklady využití v praxi, výuková videa, studijní texty, prostor pro sdílení zkušeností a možnost konzulace s lektorem.

Nabízíme i možnost realizace tohoto programu přímo na škole. podmínkou je účast min. 15 pedagogů. K danému vzdělávání zajišťujeme lektorské služby, občerstvení a výukové materiály.

Bližší informace naleznete v příloze.