Vloženo: 08.04.2022 Autor: Ivo Prokeš / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

Určeno pro pedagožky MŠ

Matematická pregramotnost v mateřské škole – kratší verze

Seminář je zaměřen na rozšíření kompetencí pedagogických pracovníků v otázce předmatematické gramotnosti.

• Obecně k matematické pregramotnosti, terminologické vymezení.
  • Základní předmatematické představy: o kvantitě, geometrické představy a množinové představy (třídění, uspořádání, řešení problémů).
  • Základní matematické (početní, číselné) pojmy a operace.
  • Percepční vývoj ovlivňující předpoklad pro přiměřené osvojování matematiky (zrakové vnímání – rozlišování detailů, číslic, orientace v okolí…).
  • Orientace v prostoru a v rovině, PLO orientace, představivost.
  • Orientace v čase, pochopení časových pojmů a posloupností, souvislost dějů i následnost, děj v prostorových vztazích etc.
  • Náměty, činnosti, práce s piktogramy, rituály, „matematické pohádky“, dětské kolektivní práce etc.
  • Hodnocení, připomínky a osobní zkušenosti pedagogů. Informace o odborné literatuře, aktuálních didaktických pomůckách.

Určeno pro pedagožky MŠ.

Termín: 18. 5. 2022; 08:30–14:30

Akreditace: MSMT-27947/2021-3-963

Číslo akce: AK05763