Vloženo: 22.05.2013 Autor: Ivana Suchánková / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

Obsah a průběh studia: Studiem pro ředitele škol a školských zařízení získává jeho absolvent znalosti a dovednosti v oblasti řízení škol a školských zařízení, v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů, včetně ochrany zdraví, které jsou kvalifikačním předpokladem pro výkon funkce ředitele školy a školského zařízení. Absolvováním tohoto akreditovaného studia splní ředitel školy podmínku pro výkon funkce, jak ukládá § 5, odst. 2, zákona č. 563/2004 Sb. Studium je v souladu se standardy MŠMT ČR, bude organizováno ve 4 modulech v rozsahu 100 hodin výuky prezenční formou a 20 hodin odborné praxe na vybraných školách a školských zařízeních. Součástí studijního programu je doporučené samostudium. Za tímto účelem obdrží každý z účastníků studijní materiály a doporučení na literaturu. Po absolvování výuky ve všech modulech budou účastníci studia absolvovat odbornou praxi ve vybraných školách nebo školských zařízeních.

Studijní program:

I. Modul

Základy práva (30 hodin):

-         základní právní předpisy, které upravují oblast školství

-         vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a vzdělávání nadaných dětí, studentů

-         vyučovací jazyk a vzdělávání příslušníků národnostních menšin

-         povinná školní docházka

-         předškolní vzdělávání

-         základní a střední vzdělávání

-         rada a školská rada

-         správní řízení

-         řešení stížností

-         vztah ředitele a ČŠI

-         rejstřík škol, matrika

-         poskytování informací, ochrana osobních údajů.

II. Modul

Pracovní právo (24 hodin):

-         pracovní smlouva, dohoda o provedení práce, pracovní činnosti

-         skončení pracovního poměru

-         kolektivní smlouva

-         cestovní náhrady a vysílání pracovníků na pracovní cesty

-         popisy práce pedagogických i nepedagogických zaměstnanců

-         platové výměry, platové třídy a stupně

-         zdravotní a sociální pojištění

-         BOZP, PO a CO na škole

-         základní povinnosti zaměstnanců a vedoucích pracovníků

-         pracovní podmínky mladistvých a žen

-         odpovědnost za škodu z hlediska výkonu funkce, za škodu vzniklou žákům a za škodu způsobenou žáky

-         základní hygienické předpisy

-         systém školního stravování.

III. Modul

Financování školy (24 hodin):

-         finanční toky ve školství

-         rozpočet školy

-         hospodaření školní jídelny

-         zúčtování nákladů a výnosů

-         zásoby

-         zásady čerpání a sestavení rozpočtu FKSP

-         žádosti o investiční nebo neinvestiční dotace

-         zásady pro zadávání veřejných zakázek

-         zásady hospodaření s majetkem státu i obce

-         zásady inventarizace majetku

-         účetnictví – zásady pro oběh účetních dokladů

-         daně a daňová přiznání.

IV. Modul

Organizace školy a pedagogického procesu (22 hodin):

-         schválené vzdělávací programy

-         základní pedagogická dokumentace

-         plány sestavované ředitelem školy

-         organizační struktura školy

-         kontrolní a hospitační činnost ředitele školy

-         hodnocení školy, vlastní hodnocení školy

-         mechanismy ukončování stupně vzdělávání (maturitní zkouška, závěrečná zkouška…)

-         bezpečnost a ochrana zdraví při výchově a vzdělávání a úrazy dětí, žáků, studentů

-         činnost výchovného poradce

-         soustava oborů vzdělávání.

Odborná praxe ve školských zařízeních (20 hodin):

Po absolvování výuky ve všech modulech projdou účastníci odbornou praxí ve vybrané škole nebo školském zařízení. Cílem odborné praxe je blíže se seznámit s chodem školy nebo školského zařízení, organizací vzdělávacího procesu a zejména se zaměřit na sledování řízení.

Záznam o průběhu odborné praxe, potvrzený ředitelem dané školy, odevzdá každý účastník studia nejpozději v termínu odevzdání závěrečné práce.

Ukončení studia:

Účastníci absolvují závěrečnou zkoušku před komisí. Závěrečná zkouška bude zahrnovat obhajobu písemné práce na vybrané téma z obsahu jednotlivých kapitol, pohovor o odborné praxi absolvované ve škole nebo školském zařízení a ověření získaných znalostí. Účastník musí v závěrečné práci prokázat osvojení odborné terminologie, prokázat znalosti a dovednosti nabyté během studia a schopnost shrnout a prezentovat obsah své práce. Účastníci budou vybírat z konkrétních témat ze všech čtyř modulů navržených lektory. Po dohodě s odborným garantem si mohou zvolit i jiné téma.

Výstupem studia bude osvědčení vydané na základě akreditace MŠMT.

Podmínkou jeho vydání je:

• povinná 80% účast na přímé výuce
  • absolvování celého rozsahu odborné praxe
  • zpracování závěrečné práce včetně její obhajoby před komisí
  • absolvování závěrečné zkoušky před komisí.

Místo konání:

Studium bude probíhat v učebnách Střediska služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno, Hybešova 15, 602 00 Brno, případně v jiných vzdělávacích prostorách SSŠ Brno.