Vloženo: 08.04.2022 Autor: Michal Slezák / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

"ochutnávkový" seminář pro budoucí metodiky prevence na školách + Studium 2022/2023

zasílám nabídku 2 vybraných seminářů s Mgr. Helenou Adamusovou. Praktické semináře jsou určeny pro pedagogy základních a středních škol. Odkazy na přihlášení naleznete pod jednotlivými akcemi.

1. AK005481 - Školní metodik prevence na škole, 9. 5. 2022, 8:00 – cca 15h, kurzovné 1.200,- , „ochutnávkový“ seminář pro budoucí metodiky prevence na ZŠ a SŠ, č. akr.  MSMT-8237/2021-2-359.

Seminář se skládá ze dvou částí:

1. část: Funkce školního metodika prevence – (kvalifikační předpoklady pro činnost ŠMP, úkoly vyplývající z této funkce, možná spolupráce s dalšími institucemi atd.)

• Specifika postavení ŠMP v ZŠ i SŠ
  • Co dělat, když jsem jmenován do funkce ŠMP
  • Činnost ŠMP
  • Povinná dokumentace ŠMP

2. část: Minimální preventivní program – tvorba, hodnocení

• Co bychom potřebovali vědět, než začneme tvořit MPP
  • Minimální preventivní program
  • Legislativa vztahující se k problematice soc. nežádoucích jevů
  • Dobrá praxe – výměna zkušeností

Cílem semináře je přiblížit účastníkům funkci školního metodika prevence. Seznámit účastníky se základními pojmy a úkoly vyplývajícími z funkcí metodika, jak postupovat při tvorbě minimálně preventivního programu. Upozornit na odpovídající způsoby reakce na problematické situace ve škole, jak si jich všímat, jak je řešit, nebagatelizovat ani zbytečně nezveličovat zjištěný problém. Seznámit účastníky se základní legislativou o kterou se mohou při řešení sociálně nežádoucích jevů na škole opírat.

Přihlásit se je možné zde: Metodik_prevence_na_škole_9_5_2022

1. AK05482 - Třídnická hodina – jeden z nástrojů, jak ovlivnit klima třídy, 16. 5. 2022, 8:00 – cca 15h, kurzovné 1.200,- , určeno pro ZŠ a SŠ, č. akr.  MSMT-40272/2020-2-1023

Seminář zprostředkuje pedagogům různé návody, jak pracovat se třídou, např. řešení konfliktů, řešení problémů, naučit žáky rozvíjet dovednosti komunikační, seberegulační nebo sebepoznávací, atd.  Součástí semináře je soubor vybraných technik s metodikou pro náplň třídnické hodiny (seznamovací, tvorba pravidel, sebepoznávací, sebeprosazovací, na podporu spolupráce, komunikace, koheze, atd.).

Třídnické hodiny poskytují pedagogům možnost pravidelné práce se vztahy uvnitř třídy. V rámci třídnické hodiny se může cíleně pracovat se vztahy ve třídě a rozvíjet osobnostní či sociální dovednosti žáků. Pomocí třídnické hodiny je možné řešit aktuální problémy třídy. Tento způsob práce se třídou je prevencí sociálně nežádoucích jevů a současně přináší možnost účinné intervence.

Přihlásit se je možné zde: Třídnická_hodina_16_5_2022

1. AK05132 - Studium k výkonu specializované činnosti – prevence sociálně patologických jevů (250h) 2022/2023

Studium k výkonu specializovaných činností realizované v rámci DVPP dle vyhlášky č. 317/2005 Sb. § 9 c), je určeno pedagogickým pracovníkům, kteří jsou nebo by chtěli být na pozici školního metodika prevence. Studijní program je zaměřen na získání vědomostí a dovedností, které se projeví ve schopnostech aplikace pedagogiky a psychologie, adiktologie a výstupů z nejnovějších výzkumů v oblasti prevence sociálně nežádoucích jevů. Studium je určeno pro absolventy magisterských studijních programů učitelských oborů nebo pro absolventy magisterského studia neučitelského zaměření doplněného o Studium pedagogiky podle § 22 odst. 1 písm. a) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících. Druh aprobace není rozhodující.

- místem konání prezenční části studia bude budova VIM Brno na Hybešově 15 v Brně, (v případě nepříznivých okolností umíme realizovat i on-line variantě)

- lektorsky zajišťuje Studium zkušený tým lidí z praxe

- začínáme v pátek 9. 9. 2022, dále pak vždy pátky v týdenním cyklu, konec prezenční části Studia je plánován na 7. 4. 2023. Ve dnech 25. a 26. 5. 2023, pak proběhnou závěrečné zkoušky. Podrobný rozpis termínů, další informace a přihláška v příloze. Výhodou oproti jiným nabídkám je 2semestrální trvání studia oproti 4sem. u jiných organizací.

Počet míst ve Studiu je omezen na 20, zájemce proto prosím o včasné zaslání přihlášky. S již přihlášenými počítám, není třeba zasílat přihlášku znovu.

Elektronické přihlášení: Studium_metodik_prevence_22_23_el_přihláška

K vidění i na webu www.jmskoly.cz zde: Studium_metodik_prevence_JMskoly

V případě dotazů jsem Vám k dispozici na níže uvedených kontaktech,

Mějte hezký den,

Michal Slezák

_ _

Ing. Michal Slezák

Úsek vzdělávání - Brno

Hybešova 15, 602 00 Brno

slezak@vim-jmk.cz

www.vim-jmk.cz

Středisko služeb školám se změnilo na VIM.