Vloženo: 27.10.2015 Autor: Ivo Prokeš / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

Dysgrafie

Dysgrafie – specifická vývojová porucha učení

Obsah výuky

Seminář pro pedagogické pracovníky, zaměřený na problematiku specifické poruchy postihující oblast psaní – dysgrafii.

1. Základní teoretické poznatky o dysgrafii – příčina vzniku
  2. Typy laterality – souhlasná, nesouhlasná, zkřížená
  3. Problematika leváctví, ambidextrie
  4. Diagnostika dysgrafických obtíží –  popis jednotlivých projevů, znaků, charakteristika
  5. Prevence již v MŠ
  6. Dysgrafie a problematika LMD, ADHD
  7. Konkrétní formy práce s dygrafickým žákem, systém hodnocení, tolerance dysgrafických obtíží (zohlednění) v rámci ZŠ
  8. Metody nápravné práce – REEDUKACE DYSGRAFIE
  9. Zdůraznění vývojového hlediska při reedukaci – rozvoj hrubé motoriky, jemné motoriky, grafomororiky, vizuomotorické koordinace….
  10. Ukázky pomůcek používaných při reedukaci dysgrafie
  11. Metodické materiály a další odborná literatura

Cílem semináře je účastníky seznámit dopodrobna s problematikou dysgrafie, s příčinami vzniku a možnými příčinami dalšího rozvoje. Účastníkům bude prezentována diagnostika dysgrafických obtíží jako součást rozšiřující kompetence učitelů. Probrány budou formy práce a možnosti hodnocení těchto dětí. Nedílnou součástí semináře budou praktické ukázky reedukace dysgrafiie, prezentovány budou metody vhodné k zařazení při běžné výuce i mimo ni, např. v dyslektických kroužcích.

Seminář je určen pro pedagogické pracovníky 1. i 2. stupně ZŠ.

Číslo akce: 4596

Místo a datum konání: Hybešova 15,  Brno; 26. 11. 2015; 13.30–18.00

Lektor: Mgr. Lenka Bínová

Cena: 800,– Kč