Vloženo: 02.03.2017 Autor: Jiří Beran / Základní škola a Mateřská škola, Višňové, okres Znojmo, příspěvková organizace

V roce 2014 jsme se stali partnery SSŠ Brno v projektu s pracovním názvem „Dotyky“. Ze šestnácti pedagogických pracovníků naší základní školy se do jeho realizace zapojilo 14 učitelů a jeden asistent pedagoga.

Do projektu jsme vstupovali s jasným cílem: Posunout školu v oblasti využívání moderních technologií na „novou úroveň“ a získat maximum z realizace jednotlivých klíčových aktivit  jak v oblasti vzdělávání pedagogů, tak z poskytnuté mentorské podpory.

Díky účasti v ročním kurzu pro metodiky ICT jsme měli možnost seznámit se s nejnovějšími trendy ve využívání ICT při výuce i přípravě na ni. Na základě „seminářů pro celou sborovnu“ jsme objevili nové možnosti využívání cloudových služeb a sdílení informací. Učitelé se seznámili s možnostmi Microsoft a Google účtu. Škola začala používat Google Apps pro správu uživatelských účtů, pedagogové i žáci využívají při práci sdílení dokumentů a další nástroje pro plánování výuky a spolupráci. Další velkou změnou bylo zavedení LMS Moodle jako podpory výuky především na 2. stupni.

Díky mentoringu se nám podařilo zjistit překážky ve využívání ICT ve výuce a tyto jsou postupně eliminovány. Na základě nově vytvořeného ICT plánu jsme v roce 2016 kompletně zrekonstruovali počítačovou učebnu, pořídili mobilní tabletovou učebnu a zajistili pokrytí školy wifi.

Pedagogové získali takovou míru dovedností, že jsme se od 1. září 2016 mohli stát „bezpapírovou školou“, kde je veškerá dokumentace školy vedena elektronicky v systému EDOOKIT. No a kam dál? Na začátku února jsme podali projektovou žádost v rámci IROP se záměrem zlepšit vnitřní konektivitu školy, vybavit jazykovou laboratoř komunikačním zařízením, přírodovědné učebny elektronickým měřícím zařízením podporujícím badatelsky orientovanou výuku a učebnu technické výchovy pracovištěm pro výuku robotiky.

Je úžasné sledovat, jak projekt nastartoval v naší škole proces změn, které pokračují i rok a půl od jeho ukončení.