Vloženo: 02.05.2012 Autor: Jakub Štursa / Redakce

Společný jazyk v rytmu

aneb společné bubnování slyšících, neslyšících a nedoslýchavých lidí ve věku nad 18 let

Rytmus může pomáhat v prolamování komunikačních bariér mezi slyšícími, neslyšícími a nedoslýchavými lidmi. Nevěříte? Přesvědčte se na vlastní kůži a pojďte s námi poznávat odlišnosti kultury slyšících a Neslyšících. A také kulturu západní Afriky.

Sociálně inkluzivní projekt „Společný jazyk v rytmu“ volně navazuje na projekt „Hledání společného jazyka v rytmu“, který byl v roce 2011 pořádán šesticí členek kapely Spálený sušenky. Realizovaný projekt dokázal, že prostřednictvím rytmu lze najít společný jazyk ve zmíněné cílové skupině – mezi slyšícími lidmi a lidmi s různými sluchovými ztrátami.

Cílem navazujícího projektu je opět bourání komunikačních bariér a vytváření sociálně inkluzivního prostředí ve větší skupině a v delším časovém intervalu.

Projekt je realizován smíšenou organizátorskou skupinou – třemi slyšícími členkami kapely Spálený sušenky a třemi neslyšícími účastnicemi projektu Hledání společného jazyka v rytmu. Vznik organizátorské skupiny je tím nejlepším důkazem splněného cíle v předchozím projektu.

Projekt je plánován pro 14 až 68 zájemců z řad slyšících dospělých lidí a dospělých lidí se sluchovým postižením. Důraz bude co nejvíce kladen na početně vyvážené složení skupiny – poměrnou účast slyšících i ne tak dobře slyšících.

„Společný jazyk v rytmu“ zahrnuje čtyři fáze, v rámci nichž se vedle afrického bubnování zaměříme na hledání společné cesty v komunikaci a na bourání bariér, které vyplývají ze sluchového postižení. Slyšící účastníci si budou osvojovat komunikační dovednosti v českém znakovém jazyce a zvnitřňovat si pravidla, která usnadňují komunikaci s neslyšícími a nedoslýchavými lidmi.

Zájemci se mohou dle vlastního přání přihlásit do jedné i více fází projektu.

První částí projektu je letní týdenní bubenický workshop doplněný znakováním na Chatě Stará Škola v Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem, který bude zakončený společným vystoupením na festivalu Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Druhou a třetí částí budou pravidelná bubenická a „znakovací“ setkávání v průběhu podzimního semestru 2012 a jarního semestru 2013. Ve čtvrté části bude projekt završen opět týdenním bubenickým workshopem se znakováním na Chatě Stará Škola v Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem. V průběhu projektu budou eventuálně připravovány další různé akce v podobě vystoupení při různých příležitostech. Minimálně jednou také proběhne společný „koncertní“ večer s veřejnou prezentací celého projektu – s hudebním vystoupením, zpětnou vazbou účastníků (moderovanou diskusí), promítáním fotografií a jam sessionem.

Výstupem z projektu bude publikace s CD/DVD, kterou obdrží všichni účastníci projektu. Bude distribuována knihovnám a dle zájmu rozesílána zájemcům z řad pedagogických pracovníků.

Průběh projektu:

1. fáze: Souvislý týdenní workshop afrického bubnování v Kunčicích

8. - 15. červenec 2012; Kunčice u Starého Města pod Sněžníkem – Chata Stará Škola (www.staraskola.eu)

2. fáze: Pravidelná bubenická a „znakovací“ setkávání v Brně

středeční podvečery v semestru podzim 2012; SDV Labyrint (www.labyrint.luzanky.cz)

3. fáze: Pravidelná bubenická a „znakovací“ setkávání v Brně

středeční podvečery v semestru jaro 2013; SDV Labyrint (www.labyrint.luzanky.cz)

4. fáze: Souvislý týdenní workshop afrického bubnování v Kunčicích

červenec 2013; Kunčice u Starého Města pod Sněžníkem – Chata Stará Škola (www.staraskola.eu)

Organizační tým:

Lenka Hricová, Romana Hricová, Ilona Kašpárková, Jana Padělková, Andrea Sliviaková, Jaroslava Struhařová

Účastnické poplatky:

1. fáze projektu: 2000,- Kč

Zahrnuje ubytování, plnou penzi, lektorné, zapůjčení bubnů.

2. fáze projektu: 500,- Kč

Zahrnuje pronájem v SDV Labyrint, lektorné a zapůjčení bubnů.

3. fáze projektu: 500,- Kč

Zahrnuje pronájem v SDV Labyrint, lektorné a zapůjčení bubnů.

4. fáze projektu: 2000,- Kč

Zahrnuje ubytování, plnou penzi, lektorné, zapůjčení bubnů.

Projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie.

Zájemci:

Stáhněte si dokument „Přihláška“ a vyplněný formulář odešlete co nejdříve, pro první fázi projektu nejpozději do 31. 5. 2012, jako přílohu na email spaleny.susenky@gmail.com. Do předmětu zprávy zadejte „MvA“.

Na základě přihlášek bude proveden předvýběr zájemců, kteří budou pozváni k motivačnímu pohovoru.

Vybrané uchazeče informujeme o přijetí do projektu na email uvedený v přihlášce, a to nejpozději do 20. června 2012. Zároveň zašleme bližší informace s instrukcemi k pobytu apod.

Kontakt na organizátorky projektu:

spaleny.susenky@gmail.com