Vloženo: 20.05.2013 Autor: Eva Dittingerová / Eva Dittingerová

Čtyři české dobrovolnice – Dorka, Klára, Pavlína a Petra – vyrazily s podporou vysílající organizace SVČ Lužánky do partnerských organizací v Polsku a na Slovensku. Petřin projekt byl zaměřený na práci s dětmi ve slovenské lesní školce a v ekokroužku, kde na začátku pomáhala vedoucí a na konci už sama připravovala a vedla aktivity. Postarat se ale musela i o praktický chod ekocentra (pomáhala napsat žádost o grant i nasekat dřevo na topení). Pavlína asistovala školákům v Polsku s výtvarnými aktivitami, Klára romským dětem na Slovensku zpestřovala hodiny angličtiny. Vedla neformální anglickou konverzaci pro žákyně devátých tříd v kavárně i kurz pro dospělé romské ženy. Pomáhala s volnočasovými aktivitami pro děti s poruchami chování. Dorka pracovala v čajovně na těšínském zámku. Naučila se připravovat různé druhy čaje a vedle toho spolupracovala s dalšími zahraničními dobrovolníky na prezentacích interkulturních témat pro mladé lidi i širokou veřejnost.

Zkušenost se zahraničním dobrovolnictvím nebyla nová jen pro dívky, ale i pro tři ze čtyř hostitelských organizací. Dorka, Klára a Petra byli ve svých organizacích úplně první dobrovolnice EVS. A tak se učily nejen ony, ale i jejich kolegové.

Petra si u našich východních sousedů nepřipadala jako v cizině, velkou výzvou pro ni ale bylo zvyknout si na jiný způsob práce, „ovládnout svou potřebu upozorňovat na chyby, které jiní nevidí“. Motivující pro ni bylo nasazení lidí v organizaci a to, že byli schopní nadšení přetavit v nějaký výsledek. Měla pocit, že je součástí něčeho  a dělá něco smysluplného, což jí pomohlo v situace, kdy doma v Česku nemohla najít práci. Rozhoduje se, že by se dál věnovala práci s dětmi, obohatil ji nový pohled kolegů ze Slovenska. Přemýšlí i o tom, že by ráda využila něco z věcí, které si pro kroužky připravila. Její zkušenosti si můžete přečíst na blogu, který napsala.

Také pro Kláru byla nejcennější nová pracovní zkušenost. Nejen aktivity, které dělala s dětmi, ale i spolupráce s učitelem ve škole. Dětem pomáhala překonat strach z hodin angličtiny, vymýšlela pro ně nové aktivity a do hodin přinesla témata jako rozvojová pomoc, Nepál, rasismus, pomohla jim získat jistotu, rozšířit si slovní zásobu.

Dorka se vrátila k čajové kultuře, naučila se přípravu spousty druhů čaje, výrazně si zlepšila angličtinu, přišla do kontaktu s polštinou, aktivně ji používala, zjistila jaké jsou možnosti v rámci projektu Mládež v akci. Na základě EVS získala nové zaměstnání, ve své hostitelské organizaci zůstává, jejím úkolem bude administrace a realizace mezinárodních projektů.

Dorka, Klára a Petra se zúčastnily veřejné prezentace svých projektů v brněnském Dobrovolnickém centru 67. Zájemce z řad budoucích dobrovolníků i veřejnosti seznámily nejen s náplní své práce a pozitivními zážitky, které si odvážejí, ale i s problémy a nedorozuměními, se kterými se potýkaly. Přidaly několik tipů a rad, jak si při problémech během dobrovolné služby počínat. „V hlavě mi utkvělo Petřino přirovnání ke kolečku a ovečce (o dobrovolníka by se měla organizace starat jako o ovečku a ne si z něj dělat kolečko do mechanizmu, které bude nahrazeno tím příštím voluntýrem) a došlo mi, jak je strašně dobře, že se neprezentují jen ty vydařené projekty, kterých jistě bude většina, ale i ty, co někde skřípaly,“ zhodnotila to jedna návštěvnice.

 

Kontakt: Eva Dittingerová, koordinátorka Evropské dobrovolné služby v SVČ Lužánky, evs@luzanky.cz

 

Související dokumenty