Vloženo: 30.08.2013 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Cílem semináře je přiblížit nejen učitelům literárně-dramatického oboru scénické čtení jako formát divadelního projevu prostřednictvím odborných přednášek, workshopu, diskusí i praktické ukázky. Seminář připravuje společnost Svět knihy, organizátor kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou jako součást nového projektu pro děti Čtenář na jevišti. Kampaň si klade za cíl přivést děti k četbě a práci s textem, aby byly schopny mu porozumět a interpretovat jej. Projekt Čtenář na jevišti má ambici naplnit tyto cíle prostřednictvím čtení nahlas.

Zveme Vás na odborný seminář k využití literárního textu a jeho zpracování pro scénické čteníČteme nahlas, čteme spolu“.

Seminář připravuje společnost Svět knihy, organizátor kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou jako součást nového projektu pro děti Čtenář na jevišti. Kampaň si klade za cíl přivést děti k četbě a práci s textem, aby byly schopny mu porozumět a interpretovat jej. Projekt Čtenář na jevišti má ambici naplnit tyto cíle prostřednictvím čtení nahlas.

Čtení nahlas je pro letošní rok společným tématem evropského konsorcia EU Read. Toto konsorcium sdružuje organizace ze zemí Evropské unie, které se snaží o rozvoj a propagaci čtenářství. Kampaň Rosteme s knihou má tu čest být členem této evropské iniciativy a do společného tématu pod názvem Reading Aloud, Reading Together 2013“ zapojí Českou republiku právě projektem Čtenář na jevišti.

Čtení nahlas totiž nemusí být chápáno pouze jako předčítání. Za čtení nahlas můžeme považovat také převyprávění příběhu čtenářem, kdy je nejen vlastními slovy prezentován přečtený příběh za pomoci dalších výrazových, interpretačních a divadelních prostředků. Čtení nahlas může mít formu scénického čtení.

Seminář se uskuteční v úterý 24. září 2013 v prostorách pražské DAMU. Seminář je ZDARMA, je vítán každý zájemce o téma, nicméně kapacita je omezena na 50 účastníků. Závaznou přihlášku, kterou naleznete v příloze, zasílejte proto co nejdříve, nejpozději však do 15. 9. na e-mail: info@rostemesknihou.cz nebo na adresu Svět knihy, s.r.o., Fügnerovo nám. 3, 120 00 Praha 2, případně faxem na číslo +420 224 498 754. Podrobný program semináře naleznete též v příloze.

Účastníkům semináře bude také blíže představen projekt Čtenář na jevišti, do kterého se mohou se svými soubory zapojit (účast či neúčast na semináři však není podmínkou pro přihlášení se do projektu).

Letošní úvodní ročník projektu Čtenář na jevišti je určený všem literárně-dramatickým i dalším zájmovým kroužkům, které si chtějí vyzkoušet práci s knihou, zpracovávání literárního textu a přípravu scénického čtení.

Kapacita však bude též omezena na 20 soutěžících souborů. Tímto projektem chceme literárně-dramatickým oborům nabídnout námět pro jejich činnost, který přináší jiné pojetí dramatizace, klade důraz na literaturu a četbu. V tomto pojetí se děti nemusí učit texty pro inscenaci zpaměti, ale mohou využít vybraného textu, ze kterého čtou nahlas, což pro ně může představovat příjemnou změnu. Přihlásit se mohou soubory jakékoliv věkové kategorie, zpracovat mohou libovolnou pasáž některého z titulů doporučených organizátorem nebo si vybrat vlastní knihu či povídku. Pro inscenaci bude stanoven časový limit 15-20 minut.

Přihlášené soubory svou činnost při přípravě scénického čtení zdokumentují a materiály zašlou organizátorovi projektu nejpozději do konce listopadu. Vzhledem k časovému omezení se inscenace může nacházet v jakékoliv fázi rozpracovanosti, soubory mohou zaslat videa, fotky i audionahrávky zachycující průběžnou práci souboru.

5 nejinspirativnějších a nejzajímavějších souborů bude vybráno k předvánočnímu setkání, kde soubory předvedou nastudovaná představení a zároveň budou mít možnost se setkat se zajímavými osobnostmi divadelního světa. Chybět nebudou ani lákavé ceny.

Podrobnosti týkající se semináře i projektu Čtenář na jevišti budou zaslány všem účastníkům semináře na základě závazné přihlášky.

Barbora Vokounová

Svět knihy, s.r.o.