Vloženo: 05.04.2013 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Milí pedagogové,

dovolte mi pozvat Vás se skupinami Vašich studentů na lektorské programy, které jsme v Lektorském centru GASK připravili k výstavě IMAGES FOR IMAGES / Artists for Tichy – Tichy for Artists (vernisáž tuto sobotu 6. dubna). Níže naleznete anotace programů pro jednotlivé stupně vzdělávání od mateřských škol po střední školy.

Program pro první stupeň ZŠ není koncipován pouze jako doplněk hodin výtvarné výchovy, ale především jako konverzační zkušenost v anglickém jazyce.

V příloze naleznete kompletní přehled doprovodných programů. Věříme, že Vás osobně zaujmou i jiné než školní programy.

Lektorské programy pro školy

K programům jsme vybrali díla s ohledem na věk žáků a umístění exponátů na výstavě. Rezervace: nutná alespoň dva týdny předem na militka@gask.cz nebo 725 607 390

Program pro mateřské školy a první třídy základních škol

Květuščina zahrádka / Pohádka o Květušce a její zahrádce Františka Hrubína je oslavou probouzející se jarní přírody. Květuška, ztělesňující jaro, zvítězila nad ledovou babou Zimicí. Program pro mateřské školky a prvňáčky si bude symbolicky pohrávat se zimními studenými a jarními teplými barvami. Společná výtvarná aktivita promění zimní zasněženou zahradu v jarní pestrobarevnou podívanou.

Doba trvání: 50–60 minut / Cena: 20,- Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma (cena zahrnuje materiál a odborné vedení)

Program pro první stupeň základních škol

IMAGES FOR IMAGES / Who is an artist? What does artist work with? What does artist create? What is a gallery? Who is a collector? English programme familiarizes your pupils with a world of art, enriches their vocabulary and in a dialogue with a gallery educator offers a real use of their language knowledge acquired in school classes. The programme includes worksheets and creative activities.

Programme duration: 75–90 minutes / Price: CZK 30 / pupil, 1–2 teachers for free (the price includes material and a professional educator with a language certificate)

Program pro druhý stupeň základních škol

DOMÁCÍ VĚZENÍ / Co dělat, když je venku ošklivo a doma nuda? Domov jako by se najednou stal naším vězením. Program inspirovaný tvorbou Evy Koťátkové, autorky nástěnných kreseb v Dětském koutku GASK, nabídne novou alternativu, jak ani v těchto případech nezahálet a bavit se. V tvořivé části programu využijeme věci, které se najdou v každé domácnosti, a vytvoříme z nich objekty nepostrádající vtip ani myšlenku.

Doba trvání: 75–90 minut / Cena: 30,- Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma (cena zahrnuje vstup do expozice, materiál a odborné vedení)

Program pro střední školy

Ko-ko-koncept? / Co je konceptuální umění? Wikipedie říká: Konceptuální umění je spíše nežli forma umění forma nazírání na umění – idea umění a umění samotné jsou jedno a totéž. Jinými slovy – definice uměleckého díla, jeho fotografická a materiální reprezentace jsou pro konceptuálního umělce rovnocenné, a tudíž stejně hodnotné. Konceptuální umění je tedy při zachování idey či jiné formy reprezentace opakovatelné.Program metodou fishing-pool aktivní formou zpřístupňuje studentům komplikované téma konceptuálního umění a seznamuje je s jeho vůdčími osobnostmi, jako je Lawrence Weiner, Hans-Peter Feldmann nebo Jiří Kovanda. Součástí analyticko-syntetického programu je také výtvarná aktivita převádějící diskusní program do vlastní výtvarné zkušenosti.

Doba trvání: 90 minut / Cena: 30,- Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma (cena zahrnuje vstup do expozice, materiál a odborné vedení)

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Karin Šnajdrová Militká

Lektorské centrum GASK

M/+420 725-607390

E/ militka@gask.cz

GASK/ Galerie Středočeského kraje,přísp.org.

Barborská 51-53

284 01 Kutná Hora